Στην Altice Arena στη Λισαβόνα, έναν από τους μεγαλύτερους κλειστούς χώρους εκδηλώσεων στην Ευρώπη, θα διαγωνιστούν απόψε η Γιάννα Τερζή με το τραγούδι «Όνειρό μου» και η Ελένη Φουρέιρα με το «Fuego» διεκδικώντας μία θέση στον μεγάλο τελικό για την Ελλάδα και για την Κύπρο, αντίστοιχα. Αυτός είναι ο πρώτος ημιτελικός της φετινής Eurovision· ο δεύτερος ημιτελικός θα γίνει την Πέμπτη και ο τελικός το Σάββατο.
Στην 63η Eurovision θα πάρουν μέρος 43 χώρες ισοφαρίζοντας το ρεκόρ των διαγωνισμών του 2008 και του 2011.
Μετά την αποχώρησή της το 2017 η Ρωσία επέστρεψε στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό τραγουδιού, ενώ φέτος, για πρώτη χρονιά μετά το 2011, καμία χώρα δεν αποχώρησε. Σήμερα διαγωνίζονται 19 χώρες (η Γιάννα Τερζή θα τραγουδήσει 14η και η Ελένη Φουρέιρα θα εμφανιστεί τελευταία στη σκηνή), ενώ στον επόμενο ημιτελικό θα διαγωνιστούν 18 χώρες.
Ο κάθε ημιτελικός δίνει δέκα «εισιτήρια». Το Σάββατο στη Eurovision θα λάβουν μέρος συνολικά 26 χώρες: Τη λίστα συμπληρώνουν οι «Big Five» (Ισπανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία) και η διοργανώτρια Πορτογαλία.
Η Ελένη Φουρέιρα κατά τη διάρκεια της πρόβας (φωτ.: Andres Putting / eurovision.tv)
Και οι τρεις φάσεις του διαγωνισμού τραγουδιού θα μεταδοθούν τηλεοπτικά από την ΕΡΤ1 και την ΕΡΤHD, ραδιοφωνικά από το Δεύτερο Πρόγραμμα και τη Φωνή της Ελλάδας, και διαδικτυακά από την υπηρεσία WebTV στο ert.gr.