Μήνυμα προς τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν έστειλε ο Αλέξης Τσίπρας από τη Λήμνο όπου βρέθηκε προτού ταξιδέψει στη Λέσβο για το το 14ο Παραγωγικό και Αναπτυξιακό Συνέδριο Βορείου Αιγαίου. Κατά την επίσκεψή του στην 130η Σμηναρχία Μάχης υπενθύμισε στα στελέχη της Πολεμικής Αεροπορίας ότι τα σύνορα που υπερασπίζονται είναι και σύνορα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, και τόνισε ότι οι γείτονές μας είναι κατά καιρούς απρόβλεπτοι ενώ πολλές φορές αρέσκονται σε προκλητικές ενέργειες στο Αιγαίο.
Τσίπρας: Εμείς, όμως, είμαστε πάντοτε εκεί να υπενθυμίζουμε ότι αυτές οι ενέργειες είναι αδιέξοδες, γιατί οι ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις διαθέτουν ισχυρή αποτρεπτική ικανότητα.
Ο πρωθυπουργός αναφέρθηκε και στην αναβάθμιση των 85 αεροσκαφών F-16, η οποία, όπως είπε, θα καταστήσει ακόμα πιο αξιόμαχες και ικανές τις δυνάμεις μας στον αέρα, θα διατηρήσει ισχυρές τις ισορροπίες στο Αιγαίο τουλάχιστον για την επόμενη δεκαετία, και θα ενισχύσει την αποτρεπτική μας ικανότητα. Σύμφωνα με τον Αλέξη Τσίπρα, τα εκσυγχρονισμένα αεροσκάφη θα αρχίσουν να έρχονται σε δυόμιση χρόνια, ενώ μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος «θα έχουμε μια Πολεμική Αεροπορία που θα είναι από τις ικανότερες, για να μην πω η ικανότερη στην ανατολική Μεσόγειο». Ωστόσο πρόσθεσε ότι σε κάθε περίπτωση «το πιο ισχυρό είναι η ψυχή των Ελλήνων πιλότων».
Αναφερόμενος στον σμηναγό Γιώργο Μπαλταδώρο επισήμανε ότι χάσαμε έναν από τους καλύτερους πιλότους μας και εξήγησε ότι τα εκσυγχρονισμένα F-16 δεν θα κάνουν την Πολεμική Αεροπορία μόνο άπιαστη στον αέρα αλλά θα μειώσουν και τις πιθανότητες ατυχημάτων. Ο εξοπλισμός που θα φέρουν τα μαχητικά θα δίνει τη δυνατότητα, ακόμα και όταν ο πιλότος χάνει τον προσανατολισμό του, το αεροσκάφος να επανέρχεται αυτόματα σε συνθήκες ασφαλούς πλοήγησης.
Τσίπρας: Όχι μόνο δεν έχουμε χάσει τη γεωπολιτική μας ισχύ, την αποτρεπτική και επιχειρησιακή μας ικανότητα, αλλά χάρη και στις ισχυρές Ένοπλες Δυνάμεις παίζουμε καθοριστικό ρόλο στις γεωπολιτικές εξελίξεις στην ευρύτερη περιοχή.
Ο πρωθυπουργός εξέφρασε την ευγνωμοσύνη της πατρίδας απέναντι στους άνδρες και τις γυναίκες της Πολεμικής Αεροπορίας που βρίσκονται στην πρώτη γραμμή ανά πάσα στιγμή προκειμένου να υπερασπιστούν την εδαφική μας ακεραιότητα και την εθνική μας κυριαρχία, πολλές φορές με κίνδυνο της ίδιας τους της ζωής.