Τιμώντας την 220ή επέτειο από την ανακομιδή του λειψάνου του Αγίου Θεοδώρου του Βυζαντίου στη Μυτιλήνη, αύριο το απόγευμα, παραμονή της Κυριακής του Παραλύτου, ο Οικουμενικός Πατριάρχης θα τελέσει τον Αγιασμό των θυρανοιξίων του παρεκκλησίου που είναι αφιερωμένο στον νεομάρτυρα και βρίσκεται στην κοινότητα Νεοχωρίου της Κωνσταντινούπολης.
Το παρεκκλήσι είναι στο υπερώο του ναού της Παναγίας Κουμαριωτίσσης.
Μετά το πέρας του Αγιασμού και του Μεγάλου Εσπερινού στον οποίο θα χοροστατήσει ο Πατριάρχης, θα δοθεί δεξίωση. Στο πλαίσιο της, συναυλία από τη Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Μητρόπολης Μυτιλήνης «Άγιος Θεόδωρος ο Βυζάντιος».
Ανήμερα της Κυριακής του Παραλύτου θα τελεστεί Αρχιερατική Θεία Λειτουργία από τον μητροπολίτη Μυριοφύτου και Περιστάσεως Ειρηναίου.