Ενώπιον του εισαγγελέα παρουσιάζεται η 22χρονη φοιτήτρια από τη Νέα Σμύρνη που αφού γέννησε πέταξε το μωρό της από τον 2ο όροφο της πολυκατοικίας όπου διαμένει με την μητέρα της, σε μια προσπάθεια να αποκρύψει την εγκυμοσύνη της από την οικογένειά της.
Η νεαρή γυναίκα κατηγορείται για παιδοκτονία.
Προς το παρόν νοσηλεύεται φρουρούμενη σε δημόσια γυναικολογική κλινική και παρακολουθείται από ομάδα ψυχολόγων και κοινωνικών λειτουργών, οι οποίοι βρίσκονται στο πλευρό της για τρίτο εικοσιτετράωρο. Ο πυρετός έχει πέσει ενώ γίνονται προσπάθειες να ανέβει και ο αιματοκρίτης της.
Σύμφωνα με τον συνήγορο της νεαρής κοπέλας, εκείνη «έχει καταρρεύσει ψυχολογικά καθώς όσο περνούν οι ώρες αντιλαμβάνεται την πράξη της». Ο πατέρας της 22χρονης μιλώντας στο Πρώτο Θέμα δήλωσε πως λυπάται «πάρα πολύ για ό,τι συνέβη, η κόρη μου έχει μετανιώσει για την πράξη της και αυτή τη στιγμή έχει ανάγκη από μεγάλη ψυχολογική υποστήριξη».