Σοκάρουν οι λεπτομέρειες που έρχονται στο φως της δημοσιότητας σχετικά με τη παιδοκτόνο της Νέας Σμύρνης, μια 22χρονη φοιτήτρια που αποφάσισε να κρατήσει κρυφή της εγκυμοσύνη της. Η νεαρή το μεσημέρι της Παρασκευής γέννησε μόνη της στην μπανιέρα του σπιτιού της την ώρα που η μητέρα της έλειπε στη δουλειά. Αφού έκοψε με ψαλίδι τον ομφάλιο λώρο, και χωρίς να γνωρίζει αν το αγοράκι είναι ζωντανό ή νεκρό, σύμφωνα με τα όσα είπε στους αστυνομικούς, το τύλιξε σε ένα σεντόνι, το έβαλε σε μια σακούλα και το πέταξε από τον δεύτερο όροφο στον ακάλυπτο. Τον πλακούντα τον πέταξε στα σκουπίδια.
Το νεογέννητο το εντόπισε νεκρό το μεσημέρι του Σαββάτου μια ένοικος του συγκροτήματος των πέντε πολυκατοικιών.
Από τη νεκροψία-νεκροτομή δεν προσδιορίζονται τα ακριβή αίτια θανάτου. Παρά το γεγονός ότι το νεογνό έπεσε από τον δεύτερο όροφο δεν έφερε κακώσεις ή κατάγματα καθώς η πορεία του ανακόπηκε από ένα δίχτυ που υπάρχει στον ακάλυπτο. Οι ιατροδικαστές θεωρούν ότι έζησε για 12-20 ώρες και πέθανε από την ασιτία, την έλλειψη φροντίδας και το βραδινό κρύο.
Το αγοράκι γεννήθηκε 3,5 κιλά έπειτα από ολοκληρωμένη κύηση. Η 22χρονη που σπούδαζε σε ΤΕΙ στην Καλαμάτα δεν είχε πει τίποτα στη μητέρα της και κατάφερε να κρύψει την εγκυμοσύνη με φαρδιά ρούχα. Κατά την ομολογία της όταν ανακάλυψε ότι ήταν έγκυος έφυγε από την Καλαμάτα και επέστρεψε στην Αθήνα όπου γράφτηκε σε ένα ΙΕΚ. Ο πατέρας του παιδιού δεν το ήθελε και εκείνη δεν επιθυμούσε να κάνει διακοπή της κύησης.
Οι αστυνομικοί εντόπισαν τη φοιτήτρια όταν ζήτησαν να γίνει τεστ DNA σε όλες τις γυναίκες που ταίριαζαν στο προφίλ και μένουν στο συγκρότημα των πολυκατοικιών. Αρχικά εκείνη αρνήθηκε προσποιούμενη την άρρωστη, ωστόσο στη συνέχεια έδωσε δείγμα. Στην κατάθεσή της ανέφερε ακόμα ότι η μητέρα της είναι διαζευγμένη και προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με έναν μισθό τραπεζικού υπαλλήλου, και ότι τα παραπανίσια κιλά της τη «βοήθησαν» να κρύψει την εγκυμοσύνη.
Η νεαρή νοσηλεύεται φρουρούμενη στο «Αλεξάνδρα» για προληπτικούς λόγους. Όταν οι γιατροί της δώσουν εξιτήριο θα οδηγηθεί ενώπιον του εισαγγελέα κατηγορούμενη για παιδοκτονία. Η υπόθεση ανατέθηκε σε ανακριτή ο οποίος με τη σύμφωνη γνώμη του εισαγγελέα εξέδωσε ένταλμα σύλληψης.