Η Ένωση Πολιτιστικών Φορέων Έβρου διοργάνωσε και φέτος σε πόλεις του Έβρου τις εκδηλώσεις μνήμης «6η Απριλίου 1914: Το Μαύρο Πάσχα των Θρακών» για τα θύματα της Γενοκτονίας του θρακικού ελληνισμού. Την Κυριακή 22 Απριλίου, στο Διδυμότειχο οι θεσμικές Αρχές και οι σύλλογοι της πόλης έδωσαν βροντερό παρών στις εκδηλώσεις μνήμης.
Τα μέλη του Συλλόγου Ποντίων Διδυμοτείχου συμμετείχαν με τις παραδοσιακές τους φορεσιές στις εκδηλώσεις, τιμώντας τα θύματα.
Το πρωί της Κυριακής στο ηρώο της πόλης αναγνώσθηκε ένα σύντομο ιστορικό της Γενοκτονίας, τελέστηκε επιμνημόσυνη δέηση από τον ιερέα που όρισε η Μητρόπολη και ακολούθησε κατάθεση στεφάνων από πολιτιστικούς συλλόγους της περιοχής, αναμεσά τους και ο Σύλλογος Ποντίων Διδυμοτείχου. Η τελετή ολοκληρώθηκε με την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου από τη Φιλαρμονική του Δήμου Διδυμοτείχου, και την τήρηση ενός λεπτού σιγής στη μνήμη των θυμάτων.
(Φωτ.: evros-news.gr)