Στην επαρχία Τσανακτσί του νομού Κερασούντας οι κάτοικοι των ορεινών χωριών μπορούσαν να επικοινωνούν από απόσταση προτού καν εφευρεθεί το τηλέφωνο, όπως έκαναν και οι κάτοικοι του χωριού Αντιά στη νοτιοανατολική Εύβοια. Η λεγόμενη σφυριχτή γλώσσα (ή και «γλώσσα των πουλιών») είναι ένας κώδικας επικοινωνίας που κινδυνεύει να χαθεί, γι’ αυτό και πρόσφατα η UNESCO την ενέταξε στη λίστα με τα στοιχεία άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς που χρειάζονται άμεση προστασία.
Για να τη μιλήσει κάποιος πρέπει να χρησιμοποιήσει τα δάχτυλά του, τη γλώσσα του, δόντια, χείλη και μάγουλα.
Σήμερα στον Εύξεινο Πόντο η συγκεκριμένη γλώσσα που μιμείται τους ήχους των πουλιών χρησιμοποιείται από περίπου 10.000 άτομα. Τα μηνύματα μπορούν να μεταφερθούν μέχρι και 5 χλμ. μακριά σε μέγιστη συχνότητα 4.000 ντεσιμπέλ.
Δημοσίευμα του Anadolu αναφέρει ότι η Σχολή Τουρισμού του Πανεπιστημίου Κερασούντας αποφάσισε να δημιουργήσει ένα αλφάβητο για τη σφυριχτή γλώσσα, η οποία έχει ήδη μελετηθεί και κωδικοποιηθεί από γλωσσολόγους διεθνούς φήμης. Ειδικοί έχουν επισημάνει ότι χρησιμοποιεί γλωσσολογικές μορφές και συντακτικούς κανόνες από την τουρκική γλώσσα.
Σε λίγο καιρό μουσικοί και γλωσσολόγοι θα επισκεφθούν τα χωριά προκειμένου να κάνουν επιτόπια έρευνα. Ο κοσμήτορας της Σχολής Τουρισμού δρ Μουσά Γκεντς εξήγησε ότι η γλώσσα θα κωδικοποιηθεί πρώτα σε νότες και μετά σε γράμματα. «Μέχρι το τέλος του προγράμματος η σφυριχτή γλώσσα που χρησιμοποιείται ως εργαλείο από τους ντόπιους θα μπορεί να διαδοθεί ακόμα περισσότερο, και γιατί όχι να χρησιμοποιηθεί διεθνώς», συμπλήρωσε.