Στα Ψαρά επέλεξε να εορτάσει την επέτειο της 25ης Μαρτίου ο Αλέξης Τσίπρας και κατά την ομιλία του, δεν παρέλειψε να στείλει μηνύματα προς την Τουρκία. Ο πρωθυπουργός κάλεσε τη γειτονική χώρα να σταματήσει τις παράνομες ενέργειες στο Αιγαίο, ενώ διεμήνυσε ότι η Ελλάδα δεν επιτρέπει σε κανέναν τα παιχνίδια που θέτουν σε κίνδυνο τη σταθερότητα.
«Στον 21ο αιώνα την ευημερία και την πρόοδο ενός λαού δεν την διασφαλίζουν οι κορώνες αλλά η διαρκής επίλυση των διαφορών» τόνισε ο Αλέξης Τσίπρας.
Με αυτό τον τρόπο απάντησε στο εθνικιστικό παραλήρημα του Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, που μίλησε για μεγάλη Τουρκία και για τεχνητά σύνορα. «Η σκέψη μας, δεν μπορεί παρά να βρίσκεται σήμερα στους δύο στρατιωτικούς μας, οι οποίοι παραμένουν στην Αδριανούπολη και για τους οποίους κάνουμε τα πάντα, ώστε να επιστρέψουν σύντομα στην πατρίδα», ανέφερε στην αρχή της ομιλίας του στα Ψαρά ο Έλληνας πρωθυπουργός.
Στη συνέχεια πρόσθεσε: «Η Ελλάδα είναι πόλος -αλλά και εγγυητής- της σταθερότητας και της ασφάλειας για την περιοχή μας. Γι’ αυτό το λόγο, δεν επιτρέπει σε κανέναν να παίζει παιχνίδια που θέτουν σε κίνδυνο την ομαλότητα», τόνισε ο πρωθυπουργός, σημειώνοντας ότι η χώρα μας επιδιώκει την ειρηνική συνύπαρξη, την αλληλεγγύη και τη συνεργασία με τους γείτονές της. «Να επαναλάβω αυτό που δηλώνει η Ευρώπη. Η Τουρκία οφείλει να σταματήσει τις παράνομες ενέργειες στο Αιγαίο, να σεβαστεί τα κυριαρχικά δικαιώματα της Ελλάδας και της Κύπρου και να σεβαστεί τους κανόνες που απορρέουν από το διεθνές δίκαιο».
Το πρωί ο πρωθυπουργός παρακολούθησε τη δοξολογία στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος, όπου κατά την είσοδό του αποδόθηκαν τιμές από την μπάντα του Πολεμικού Ναυτικού, αγήματα του Στρατού Ξηράς και του Πολεμικού Ναυτικού. Ακολούθως παρέστη στην επιμνημόσυνη δέηση και κατέθεσε στεφάνι στο Μνημείο Πεσόντων στην Πλατεία Ηρώων Ολοκαυτώματος και παρακολούθησε την παρέλαση μαθητών και στρατιωτικών τμημάτων.
Τον Αλέξη Τσίπρα στα Ψαρά συνόδεψαν μεταξύ άλλων ο υπουργός Παιδείας Κώστας Γαβρόγλου, ο υφυπουργός Ναυτιλίας Νεκτάριος Σαντορινιός και ο αρχηγός ΓΕΝ αντιναύαρχος Νικόλαος Τσούνης.