Κυριολεκτικά πάγωσε το ακροατήριο του, το οποίο τον άκουσε να μιλά για Γ’ Παγκόσμιο Πόλεμο με αφορμή τις αμερικανικές βάσεις που είπε ότι φτιάχνονται στη Συρία. Ο Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν στην ομιλία που εκφώνησε χθες για τη Γιορτή των Γιατρών, εκτίμησε ότι η Τουρκία θα πρέπει να είναι προετοιμασμένη για έναν παγκόσμιο πόλεμο και έτοιμη για όλα τα ενδεχόμενα.
«Οι ΗΠΑ χτίζουν είκοσι βάσεις στη Συρία. Γατί υπάρχουν οι συγκεκριμένες βάσεις εδώ; Είτε κατά της Τουρκίας, είτε κατά του Ιράν. Φαντάζομαι όχι κατά της Ρωσίας. Αυτό θα σήμαινε Γ’ Παγκόσμιος Πόλεμος. Εμείς έχουμε σύνορα εδώ, οι ΗΠΑ έχουν σύνορα; Οι δυνάμεις του συνασπισμού έχουν σύνορα; Η Ρωσία κινείται μαζί με το καθεστώς, οι δυνάμεις του συνασπισμού με ποιον κινούνται;», ήταν η χαρακτηριστική φράση του Τούρκου προέδρου.
Αναφερόμενος στην επιχείρηση Κλάδος Ελαίας υπογράμμισε ότι οι τουρκικές δυνάμεις θα εισέλθουν στο Αφρίν ανά πάσα στιγμή, και τόνισε ότι σκοπός της Τουρκίας είναι να καθαρίσει την περιοχή από τρομοκράτες και να κλείσει το διάδρομο για την τρομοκρατία.
Αναβλήθηκε το ταξίδι Τσαβούσογλου στην Ουάσινγκτον
Στο μεταξύ, από το υπουργείο Εξωτερικών της Τουρκίας ανακοινώθηκε η αναβολή του ταξιδιού του Μεβλούτ Τσαβούσογλου στις ΗΠΑ το οποίο ήταν προγραμματισμένο για την ερχόμενη Δευτέρα. Χθες ο υπουργός Εξωτερικών της Τουρκίας έστειλε μήνυμα στον Μάικ Πομπέο ότι θα πρέπει να σέβεται.
«Η Τουρκία ελπίζει να οικοδομήσει καλές σχέσεις με τον νέο Αμερικανό υπουργό Εξωτερικών Μάικ Πομπέο, ο οποίος, όμως, θα πρέπει να σέβεται τη χώρα», σημείωσε.
Αφορμή ήταν ένα παλιότερο tweet που έφεραν στην δημοσιότητα τα τουρκικά μέσα ενημέρωσης, το οποίο είχε γραφτεί προτού ο νυν υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ γίνει διευθυντής της CIA. Το «τιτίβισμα», που αργότερα διαγράφηκε, έγινε μετά την αποτυχημένη απόπειρα πραξικοπήματος και χαρακτήριζε την Τουρκία «ολοκληρωτική ισλαμιστική δικτατορία».
Κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου στη Μόσχα, ο Μεβλούτ Τσαβούσογλου υπογράμμισε ότι η Άγκυρα θέλει να δουλέψει με τον νέο υπουργό Εξωτερικών (ο οποίος δεν έχει αναλάβει επισήμως τα καθήκοντά του), αλλά με διμερή σεβασμό και συνεννόηση.