Συναγερμός σήμανε λίγο πριν από τις 05:00 σε Αστυνομία και Πυροσβεστική όταν κάτοικος της Αγίας Παρασκευής ενημέρωσε για ύποπτο μηχανισμό, δίπλα σε ΑΤΜ στην οδό Χίου στην Αγία Παρασκευή.
Σε λίγη ώρα αποκλείστηκε η περιοχή που παραμένει ακόμα αποκλεισμένη.
Όπως προκύπτει, πίσω από την υπόθεση βρίσκεται η σπείρα των ΑΤΜ. Οι δράστες επιχείρησαν να χτυπήσει μηχάνημα που βρίσκεται εκτός τραπέζης, σε παρκάκι στην Αγία Παρασκευή, με το γνωστό, το τελευταίο διάστημα, τρόπο της ανατίναξής του με χρήση αερίου. Ωστόσο, ενώ είχαν διοχετεύσει το αέριο στη σχισμή των χρημάτων και ετοιμάζονταν για την ανατίναξη έγιναν αντιληπτοί από περαστικό και τράπηκαν σε φυγή.
Έτσι το ΑΤΜ δεν ανατινάχθηκε αλλά μετατράπηκε σε έναν τύπο βόμβας. Και αυτό γιατί έχει εγκλωβιστεί το αέριο στο μηχάνημα, με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος έκρηξης.
Η περιοχή έχει αποκλειστεί από δυνάμεις της Αστυνομίας, στο σημείο βρίσκονται δύο πυροσβεστικά για κάθε περίπτωση ενώ αναμένονται και πυροτεχνουργοί για να «απενεργοποιήσουν» το μηχανισμό.