Το Οικουμενικό Πατριαρχείο θα παραμένει πάντοτε εδραίο και αμετακίνητο στην ιστορική έδρα του, απ’ όπου θα συνεχίσει να διακονεί την ενότητα της Ορθοδοξίας, τη Χριστιανοσύνη και την Ανθρωπότητα, επισήμανε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος στην ομιλία του, μετά τη Θεία Λειτουργία, κατά την οποία χοροστάτησε χθες στον Ιερό Ναό Αγίου Χαραλάμπους Βεβεκίου.
Απευθυνόμενος στους επιτρόπους του ιερού ναού, ο Οικουμενικός Πατριάρχης τους συνεχάρη για τη διακονία τους, η οποία, όπως τους επεσήμανε, είναι ιδιαίτερα σημαντική. «Θέλω να πιστεύετε και να συνειδητοποιείτε, αγαπητοί Επίτροποι του Αγίου Χαραλάμπους, ότι για εσάς είναι μια ξεχωριστή ευλογία να φροντίζετε το σπίτι του», είπε, μεταξύ άλλων, ο Οικουμενικός Πατριάρχης, υπενθυμίζοντας το χρέος όλων για τη διαφύλαξη της παραδόσεως και της κοινής κληρονομιάς.
Αναφερόμενος στην έναρξη της Αγίας και Μεγάλης Τεσσαρακοστής, τόνισε ότι είναι μια περίοδος πνευματικού ανεφοδιασμού, κατά την οποία πρέπει ο κάθε ένας να αφιερώσει περισσότερο χρόνο για την ψυχή του και για τον συνάνθρωπό του. Ο Οικουμενικός Πατριάρχης συνεχάρη ιδιαιτέρως τον μητροπολίτη Μυριοφύτου και Περιστάσεως Ειρηναίο, επόπτη της Περιφερείας Βοσπόρου, για τη διακονία και το παραγωγικό διοικητικό και πνευματικό έργο που επιτελεί.
Εκκλησιάστηκαν ο επίσκοπος Δορυλαίου Νίκανδρος, αποστολή αθλητών και αθλητριών της Εθνικής Στίβου της Ελλάδας που μετείχε στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα της Κωνσταντινούπολης, εκπρόσωποι της οργάνωσης ΑΧΕΠΑ Πειραιώς και πλήθος πιστών.