Και τις δύο μέρες το Κλειστό Γυμναστήριο Χαλάστρας – Κέντρο Νεότητας ήταν ασφυκτικά γεμάτο από μικρούς και μεγάλους, στη γιορτή παράδοσης με επίκεντρο τα παιδιά, κατά τη διάρκεια διεξαγωγής του 5ου Παιδικού Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών, στις 10 και 11 Φεβρουαρίου 2018.
Ο Πόντος δεν θα μπορούσε να λείψει από ένα τόσο μεγάλο φεστιβάλ της Θεσσαλονίκης.
Είκοσι και πλέον χορευτικές ομάδες και 500 παιδιά από όλη την Ελλάδα ταξίδεψαν τον κόσμο στις ιδιαίτερες πατρίδες τους με τους χορούς, τις μουσικές και τις ενδυμασίες τους. Τα παιδιά του Συλλόγου Ποντίων Ευόσμου «Παναγία Κρεμαστή» παρουσίασαν παραδοσιακούς χορούς καταφέρνοντας να μεταδώσουν τον πολιτισμό των Ποντίων.
Το φεστιβάλ διοργανώθηκε από τον Κοινωνικό και Πολιτιστικό Οργανισμό του Δήμου Δέλτα και το Χορευτικό Τμήμα Χαλάστρας.