Με ιδιαίτερη λαμπρότητα τελέστηκε το πρωί της Κυριακής, 11 Φεβρουαρίου, στον πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό στο Φανάρι, η εις επίσκοπον χειροτονία του εψηφισμένου μητροπολίτη Σύμης Χρυσοστόμου Β΄. Της Θείας Λειτουργίας προεξήρχε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, συμπαραστατούμενος από τους μητροπολίτες Σεβαστείας Δημήτριο, Ρόδου Κύριλλο, Κώου και Νισύρου Ναθαναήλ, Καλλιουπόλεως και Μαδύτου Στέφανο, Προύσης Ελπιδοφόρο και Ιεραπύτνης και Σητείας Κύριλλο.
Πριν από τη χειροτονία, ο Οικουμενικός Πατριάρχης απηύθυνε προς τον μητροπολίτη Σύμης πατρικούς λόγους οικοδομής και νουθεσιών για τη νέα αποστολή διακονίας που του ανέθεσε η Εκκλησία.
«Ο λαός της νησιωτικής κληρουχίας σου και της Δωδεκανήσου ευρύτερον, ήκουσε μετά χαράς και μεγάλης ικανοποιήσεως την επαξίαν εκλογήν σου και ετοιμάζεται να σε υποδεχθή με αγάπην και τιμήν», τόνισε, μεταξύ άλλων, ενώ στη συνέχεια είπε εμφατικά: «Είσαι σαρξ εκ της σαρκός της Δωδεκανήσου, γεννηθείς και ανδρωθείς εν τη νήσω Κω, υπηρετήσας ευδοκίμως ως ιερεύς και Πρωτοσύγκελλος, επί εικοσαετίαν όλην, εν τη γενετείρά σου. Γνωρίζεις, Θεοφιλέστατε, εκ του σύνεγγυς τον λαόν της Δωδεκανήσου, την νοοτροπίαν, τας ευαισθησίας και τας ποιμαντικάς ανάγκας αυτού. Καλείσαι να αξιοποιήσης εις το εξής ως Αρχιερεύς όλα όσα εδιδάχθης και εβίωσες εις το Άγιον Όρος, ως μαθητής της Αθωνιάδος και ως μοναχός».
Στην αντιφώνησή του ο κ. Χρυσόστομος εξέφρασε την ευγνωμοσύνη και τις ευχαριστίες του προς τον Οικουμενικό Πατριάρχη, και τους μητροπολίτες που συγκροτούν την Ιερά Σύνοδο του Οικουμενικού Πατριαρχείου, για την εκλογή του στη δωδεκανησιακή Μητρόπολη Σύμης.
Παρέστησαν συμπροσευχόμενοι. ο μητροπολίτης Φιλαδελφείας Μελίτων και οι επίσκοποι Αλικαρνασσού Αδριανός και Ερυθρών Κύριλλος. Εκκλησιάστηκαν ο πρέσβης Ευάγγελος Σέκερης, γενικός πρόξενος της Ελλάδας στην Πόλη, ο πρόξενος της Ουκρανίας στην Πόλη Maksym Vdovychenko, άρχοντες οφφικιάλιοι της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας, συγγενείς του νέου μητροπολίτη, και πλήθος πιστών από την Πόλη, την Κω και τα Δωδεκάνησα, άλλες περιοχές της Ελλάδος και το εξωτερικό.
Αμέσως μετά, στην κατάμεστη αίθουσα του Θρόνου, στον Πατριαρχικό Οίκο, ο Οικουμενικός Πατριάρχης, σε σύντομο χαιρετισμό του, εξέφρασε την χαρά του για την εκλογή του μητροπολίτη Σύμης ο οποίος, όπως είπε, αποτελεί ένα άξιο στέλεχος της Μητρός Εκκλησίας. Αναφερόμενος, μεταξύ άλλων, στη μικρή μουσουλμανική μειονότητα των Δωδεκανήσων, ο κ. Βαρθολομαίος σημείωσε ότι η καλή διάθεση όλων των πλευρών και η αμοιβαία εκτίμηση δημιουργεί τις προϋποθέσεις για την ειρηνική συνύπαρξη.