Στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, όπου διεξάγεται η 27η Agrotica, κατέληξε πορεία των αγροτών, μελών της Πανελλαδικής Επιτροπής των Μπλόκων. Στην ομιλία του το μέλος της γραμματείας της Πανελλαδικής Επιτροπής Μπλόκων Βαγγέλης Μπούτας τόνισε ότι ο αγώνας των αγροτών θα συνεχιστεί.
Κάποιοι αγρότες έφεραν στο κέντρο της πόλης τρακτέρ, αλλά και αγροτικά αυτοκίνητα, για να πλαισιώσουν την κινητοποίησή τους.
«Τα μπλόκα είναι στον τόπο τους κι εμείς συνεχίζουμε τον αγώνα με το σημερινό συλλαλητήριο για να δείξουμε την αντίθεσή μας στην αντιλαϊκή πολιτική κυβέρνησης και Ευρωπαϊκής Ένωσης. Για να διεκδικήσουμε ικανοποίηση των αιτημάτων μας, για να μπορέσουμε να παραμείνουμε στο χωράφι και στο χωριό. Θεωρούμε ότι η αδιαλλαξία της κυβέρνησης στο να πραγματοποιήσει αιτήματα θα καμφθεί και γι’ αυτό θα συναντηθούμε τη Δευτέρα με τον κ. Αποστόλου. Εδώ σήμερα είμαστε αγρότες από την Πελοπόννησο, την Ήπειρο, τη Θεσσαλία και όλη την Ελλάδα», ανέφερε μεταξύ άλλων.