Από την Αθήνα ξεκίνησε τον διερευνητικό κύκλο επαφών του ο Μάθιου Νίμιτς, ο οποίος αύριο θα μεταβεί στα Σκόπια για διήμερες επαφές με την ηγεσία της πΓΔΜ. Ο ειδικός διαμεσολαβητής του ΟΗΕ συναντήθηκε στο υπουργείο Εξωτερικών με τον Νίκο Κοτζιά, με το κλίμα της συνάντησης να είναι… ανοιξιάτικο προτού ακόμα οι δύο άνδρες καθίσουν στο τραπέζι των συνομιλιών.
Ο Έλληνας υπουργός υποδεχόμενος τον Μάθιου Νίμιτς του τόνισε ότι είναι ωραία να επισκέπτεται κάποιος την Αθήνα στις αλκυονίδες μέρες, ένα σχόλιο που οι δημοσιογράφοι «μετέφρασαν» ως πρόοδο στις συνομιλίες. Από την πλευρά του ο ειδικός διαμεσολαβητής τόνισε ότι οι συζητήσεις είναι πάντα καλές, «ακόμα και με άσχημο καιρό».
(Φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Ορέστης Παναγιώτου)
Το καλό κλίμα επιβεβαιώθηκε και μετά το πέρας της συνάντησης. Ο Μάθιου Νίμιτς στις δηλώσεις που έκανε στους δημοσιογράφους σημείωσε ότι ήρθε η ώρα των αποφάσεων, και τόνισε ότι «η ελληνική κυβέρνηση είναι πολύ ειλικρινής και ενεργητική για τη λύση του προβλήματος».
Νίμιτς: Υπάρχουν διάφορα δύσκολα ζητήματα εδώ και πολλά χρόνια, αλλά υπάρχει βούληση και εδώ και στα Σκόπια, πιστεύω.
Ο ειδικός μεσολαβητής εξήγησε ότι άκουσε με προσοχή τις ελληνικές θέσεις και δήλωσε θετικός ως προς αυτές. Σε ερωτήσεις σχετικά με τις προτεινόμενες ονομασίες αρνήθηκε να δώσει κάποια απάντηση, και αρκέστηκε να πει: «Και οι δύο κυβερνήσεις μπορεί να έχουν τις δικές τους ιδέες και μπορούν να χρησιμοποιήσουν, ελπίζω, κάποιες από τις δικές μου. Ποτέ δεν δίνω τελικές ιδέες, είμαι μεσολαβητής, δεν είμαι δικαστής. Έδωσα τις καλύτερες ιδέες μου που υπάρχουν αυτήν τη στιγμή».
Εκτίμηση του Μάθιου Νίμιτς είναι ότι οι επόμενες είναι εβδομάδες διαβουλεύσεων και ότι στη συνέχεια θα υπάρξει επανεκτίμηση της κατάστασης. Πάντως, σε χθεσινή συνέντευξη στην ΕΡΤ, ο Νίκος Κοτζιάς υπογράμμισε ότι αν υπάρξει μια ταύτιση απόψεων τότε μπορεί να έρθει προς ψήφιση στη Βουλή μια πρόταση, και εξήγησε ότι «στο Σκοπιανό παίζει ρόλο η λέξη που θα χρησιμοποιηθεί στο σύνθετο όνομα να μην είναι στα αγγλικά αλλά στα σλάβικα».
Πριν από το ραντεβού με τον Νίκο Κοτζιά ο ειδικός διαμεσολαβητής συναντήθηκε με τον τομεάρχη Εξωτερικών της ΝΔ Γιώργο Κουμουτσάκο.
Ωστόσο αυτό το ραντεβού δεν φάνηκε να αμβλύνει τις ανησυχίες της αξιωματικής αντιπολίτευσης, η οποία εκφράζει τη δυσαρέσκειά της και τονίζει ότι οι αλλαγές στο Σύνταγμα της πΓΔΜ είναι μόνη εγγύηση για την εξάλειψη κάθε μορφής αλυτρωτισμού, για την αποδοχή μιας ονομασίας από τους Έλληνες και για την υιοθέτησή της για όλες τις χρήσεις και απ’ όλους.