Σε εορταστική ατμόσφαιρα, με ευχές και αισιοδοξία για το μέλλον, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018, στην αγωνιστική έδρα του συλλόγου, στην αίθουσα «Μιχάλης Παγιώτης» του Βυζαντινού Αθλητικού Κέντρου, η τελετή κοπής της βασιλόπιτας του Αθλητικού Συλλόγου Πέρα, παρουσία των μελών του, αθλητών, προπονητών, γονέων, φίλων και των αδελφών Κωνσταντινουπολίτικων σωματείων.
Φέτος ο ΑΣ Πέρα παρουσίασε αφιέρωμα με τη μεγάλη ιστορία του από το 1877 στην Κωνσταντινούπολη, παρουσία παλιών και νέων πρωταθλητών και αθλητών του.
Στο πλαίσιο της εκδήλωσης έγιναν, όπως κάθε χρόνο, οι βραβεύσεις των αθλητών οι οποίοι διακρίθηκαν τη χρονιά που πέρασε, καθώς και των μελών, παραγόντων ή προσωπικοτήτων που συνέβαλλαν στην πρόοδο τους.
Η ομάδα μπάσκετ του ΑΣ Πέρα που βραβεύτηκε στην εκδήλωση
Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν οι δήμαρχοι Π. Φαλήρου Δ. Χατζηδάκης και Αλίμου Α. Κονδύλης, οι αντιδήμαρχοι Π. Φαλήρου Α. Δούμας, Μ. Μιχαλοπούλου και Β. Ανδρικοπούλου, οι αντιδήμαρχοι του Αλίμου Σ. Διαμαντής και Μ. Ανανιάδου, ο δημοτικός σύμβουλος Π. Φαλήρου Πιτούλης, εκ μέρους της ΕΦΟΕΠΑ ο Θ. Ραιδεστινός, εκ μέρους της ΕΣΠΕΔΑ o Χ. Ιατρόπουλος, εκ μέρους του Συνδέσμου Προπονητών Καλαθοσφαίρισης ο Θ. Μπολάτογλου, εκπρόσωποι των Κων/πολίτικων σωματείων και της Οικουμενικής Ομοσπονδίας Κωνσταντινουπολιτών.
- Φωτογραφίες: Αθλητικός Σύλλογος Πέρα.