Σήμερα το μεσημέρι, λίγο μετά τις 13:00, εντοπίστηκε στο βυθό του Δέλτα του ποταμού Έβρου η σορός του ερασιτέχνη ψαρά Γιάννη Αλμαζίδη. Τα ίχνη του 49χρονου είχαν χαθεί πριν από 23 μέρες, στις 19 Δεκεμβρίου. Στις έρευνες συμμετείχαν μέλη της 4ης ΕΜΑΚ καθώς χρειάστηκε σκάφος με βυθόμετρο προκειμένου οι διασώστες να φτάσουν ένα δύσκολα προσβάσιμο σημείο στο μέσον του ποταμού, εκεί που τελικά βρισκόταν η σορός.
Ο διοικητής της 4ης ΕΜΑΚ, επιπυραγός Σπύρος Κούτρας, εξήγησε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ότι οι συνθήκες στο συγκεκριμένο σημείο του ποταμού, το ύψος και η θολότητα των νερών έκαναν ιδιαίτερα δύσκολο το έργο τους.
Στις έρευνες, εκτός από το σκάφος της ΕΜΑΚ, συμμετείχαν και δύτες με κάμερα από τη Θεσσαλονίκη. Πριν από μερικές ημέρες είχε ανασυρθεί από το Δέλτα του Έβρου το τζιπάκι του Γιάννη Αλμαζίδη, και έκτοτε οι έρευνες των αστυνομικών, των πυροσβεστικών και των εθελοντών-διασωστών είχαν προσανατολιστεί σε συγκεκριμένο σημείο.
Η σορός αναγνωρίστηκε από τον γιο του Γιάννη Αλμαζίδη, ενώ ακριβή και αξιόπιστα στοιχεία θα δώσει η νεκροψία-νεκροτομή που θα γίνει αύριο το πρωί στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο της Αλεξανδρούπολης.