Σε θρίλερ εξελίσσεται η διάσωση 35χρονης γυναίκα η οποία τραυματίστηκε βαριά (πολλαπλά τραύματα) το πρωί μετά από πτώση στο λούκι του Στεφανιού στον Όλυμπο σε υψόμετρο περίπου 2.800 μέτρων, όπου επιχειρούσε ανάβαση μαζί με ομάδα αλλοδαπών ορειβατών. Η γυναίκα εντοπίστηκε λίγο μετά τις 17:00 και μεταφέρθηκε με φορείο στο καταφύγιο «Γ. Αποστολίδης».
Το πρωί της Κυριακής αναμένεται να επιστρέψει το Super Puma που είχε σηκωθεί νωρίτερα για να πάρει μέρος στην επίχειρηση διάσωσης, προκειμένου να μεταφέρει την άτυχη γυναίκα στο κοντινότερο νοσοκομείο. Όλα δείχνουν ότι η τραυματίας θα διανυκτερεύσει στο καταφύγιο «Γ. Aποστολίδης», ενώ στο καταφύγιο της Πετρόστρουγκας, το οποίο βρίσκεται σε χαμηλότερο υψόμετρο, θα διανυκτερεύσει ομάδα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας ώστε με το πρώτο φως της ημέρας να συνεχίσουν τις προσπάθειες για τη διακομιδή της σε νοσοκομείο.
Σύμφωνα με άλλες πηγές ωστόσο, άλλο ελικόπτερο από τη Ρόδο, το οποίο μπορεί να πετάξει μέσα στη νύχτα, ίσως μεταβεί τελικά στον Όλυμπο για να παραλάβει την άτυχη γυναίκα. Ωστόσο, δεν έχει γίνει γνωστό το πότε θα ξεκινήσει η επιχείρηση και εάν η γυναίκα θα μεταφερθεί μέσα στη νύχτα ή τις πρώτες πρωινές ώρες.
Η επιχείρηση διάσωσης της γυναίκας ξεκίνησε στις 11 το πρωί. Η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης ενημερώθηκε στις 10:53 για το περιστατικό μέσω ασυρμάτου από το καταφύγιο «Γ. Αποστολίδης» και άμεσα ενημέρωσε την Πυροσβεστική Υπηρεσία, ενώ έσπευσαν για βοήθεια και άνδρες από τη 2η ΕΜΑΚ, καθώς και εθελοντές.
Ταυτόχρονα ζητήθηκε η συνδρομή εναέριου μέσου για τη μεταφορά της γυναίκας. Το ελικόπτερο Super Puma της Πολεμικής Αεροπορίας δεν μπόρεσε να την προσεγγίσει και αποχώρησε από την περιοχή, καθώς εκτός της δυσκολίας με τη μορφολογία του εδάφους, ξέμεινε και από καύσιμα.