Από σήμερα οι καταναλωτές θα χρεώνονται για τις πλαστικές σακούλες που θα χρησιμοποιούν για τις αγορές τους, κυρίως από τα σούπερ μάρκετ. Οι σακούλες θα επιβαρύνονται με περιβαλλοντικό τέλος τεσσάρων λεπτών, ενώ από 1/1/2019 το κόστος τους θα ανέβει στα 9 λεπτά.
Υπολογίζεται πως στην Ελλάδα η χρήση της σακούλας υπερβαίνει ετησίως τις 400 ανά κάτοικο.
Αυτή η κίνηση έχει στόχο τη δραστική μείωση της πλαστικής σακούλας, καθώς πρέπει να φτάσει τις 90 ανά κάτοικο έως το 2020. Το ειδικό τέλος θα εισπράττεται από την Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ) και θα αποδίδεται στον Ελληνικό Οργανισμό Ανακύκλωσης (ΕΟΑΝ). Σε περίπτωση που θα διαπιστωθεί ότι ο στόχος δεν έχει επιτευχθεί, μπορεί να αποφασιστεί ακόμη και πλήρης απαγόρευσης εμπορίας για ορισμένα είδη σακούλας.
Οι έμποροι που διαθέτουν στους καταναλωτές λεπτές πλαστικές σακούλες υποχρεούνται ανά τρίμηνο, την τελευταία ημέρα του επόμενου μήνα, να υποβάλλουν στην ΑΑΔΕ δήλωση απόδοσης του περιβαλλοντικού τέλους. Η ΑΑΔΕ σε συνεργασία με τον ΕΟΑΝ θα δημιουργήσει ειδική ηλεκτρονική εφαρμογή, ώστε η δήλωση απόδοσης του περιβαλλοντικού τέλους να γίνεται μέσω του Τaxisnet.
Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης των εμπόρων, προβλέπονται τσουχτερά πρόστιμα που μπορεί να φτάσουν, σε περίπτωση επαναλαμβανόμενης παράβασης, και τα 30.000 ευρώ.