Η φεμινιστική ομάδα Femen έδρασε ξανά ανήμερα τα Χριστούγεννα στο Βατικανό. Μία ημίγυμνη ακτιβίστρια επιχείρησε να αρπάξει με μία γρήγορη κίνηση το ομοίωμα του νεογέννητου Χριστού από την σκηνή της Θείας Γέννησης στην πλατεία του Αγίου Πέτρου. Ωστόσο, η αστυνομία πρόλαβε να την σταματήσει μόλις είχε αρπάξει το ομοίωμα του Θείου Βρέφους.
Η γυναίκα κατάφερε να περάσει από τη γραμμή ασφάλειας των αστυνομικών στη σκηνή της Θείας Γέννησης, φωνάζοντας «ο Θεός είναι γυναίκα». Το ίδιο μήνυμα ήταν γραμμένο και στην πλάτη της.