Το 2015 συμπληρώθηκαν 100 χρόνια από τη Γενοκτονία των Αρμενίων, ενώ το 2019 συμπληρώνονται 100 χρόνια από τη Γενοκτονία των Ποντίων. Ο ένας αιώνας είναι το ορόσημο ενός εγκλήματος που στιγμάτισε τα τελευταία χρόνια της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, και το οποίο ολοκληρώθηκε σε διάφορες φάσεις.
Το 2018 η Ελλάδα και η Αρμενία θα ενώσουν τις δυνάμεις τους σε κοινές δράσεις φόρο τιμής στα θύματα.
Χθες στο Ερεβάν πραγματοποιήθηκε η δεύτερη τριμερής συνάντηση Ελλάδας-Κύπρου-Αρμενίας για θέματα διασποράς. Ο Τέρενς Κουίκ, που εκπροσώπησε την Ελλάδα, πρότεινε οι εκδηλώσεις να φιλοξενηθούν στη Θεσσαλονίκη και την Κομοτηνή. Επιπλέον, καθορίστηκε η ατζέντα δράσεων για το 2018 που θα πραγματοποιηθούν στις τρεις πρωτεύουσες, αλλά και σε χώρες με αυξημένη την αρμενική ομογένεια, όπως η Γαλλία και οι ΗΠΑ. Την Κύπρο εκπροσώπησε ο επίτροπος για θέματα διασποράς Φώτης Φωτίου και την Αρμενία η υπουργός Διασποράς Χρανούς Χακομπιάν.
Η Ελλάδα πρότεινε η έκθεση φωτογραφίας να γίνει στη Θεσσαλονίκη και να έχει θέμα τη Γενοκτονία των Αρμενίων και των Ποντίων, παράλληλα με πολιτιστικές εκδηλώσεις στις οποίες θα συνδράμουν αντίστοιχες οργανώσεις και των τριών χωρών.
Ο Τέρενς Κουίκ κατέθεσε στεφάνι στη μνήμη των θυμάτων της Γενοκτονίας (φωτ.: Twitter / YFYPEX)
Παράλληλα, στην Κομοτηνή, όπου υπάρχει σημαντική παροικία των Αρμενίων, θα πραγματοποιηθεί συνάντηση αριστούχων φοιτητών από τις ομογένειες των τριών χωρών, που απώτερο σκοπό θα έχει τη διαπανεπιστημιακή σύνδεση της διασποράς Ελλάδας-Κύπρου-Αρμενίας.
«Είμαι βέβαιος ότι σε αυτές τις δύο δράσεις θα μας συνδράμουν και το Αριστοτέλειο με τη νεοσύστατη έδρα των Ποντιακών Σπουδών, και το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο, όπως και οι δήμοι των δύο πόλεων, παράλληλα φυσικά με τις τοπικές οργανώσεις των Ποντίων, των Αρμένιων και των Κυπρίων», ανέφερε ο Τέρενς Κουίκ.
Η τριμερής συνάντηση ολοκληρώθηκε με συνάντηση με τον υφυπουργό Εξωτερικών Γκάρεν Ναζαριάν, αλλά και με επίσκεψη των επικεφαλής και των αντιπροσωπειών των τριών χωρών στον Πατριάρχη Αρμενίας Καρεκίν Β’. Η επόμενη τριμερής συνάντηση θα πραγματοποιηθεί τον Μάρτιο στην Ελλάδα.