Ένα διήμερο γεύσεων, μουσικής αλλά και πολιτιστικής ποντιακής παράδοσης είχαν την ευκαιρία να ζήσουν όσοι πέρασαν από το καθιερωμένο πανηγύρι προς τιμήν της Αγίας Βαρβάρας. Ο Σύλλογος Ποντίων Αγίας Βαρβάρας «Ο Φάρος» συμμετέχει τα τελευταία χρόνια στη μεγάλη γιορτή τιμώντας την πολιούχο της πόλης του.
Τα μέλη του Συλλόγου έστησαν ένα ξεχωριστό περίπτερο, όμορφα διακοσμημένο, φέρνοντας στο νου όλων εικόνες από την αλησμόνητη πατρίδα του Πόντου.
Ζεστά πιροσκί ψήνονταν επιτόπου, λαχταριστά ωτία που ετοίμασαν τα μέλη με μεράκι, πολλά ενθύμια με το λογότυπο του Συλλόγου και –το πιο εντυπωσιακό– ρολόγια τοίχου σε σχήμα λύρας, που ήρθαν απευθείας από την Τραπεζούντα, έβαζαν για τα καλά τους χιλιάδες επισκέπτες στον πολιτισμό του Πόντου.
- Φωτογραφίες: Σύλλογος Ποντίων Αγίας Βαρβάρας «Ο Φάρος».