Με δελτίο Τύπου η Παμποντιακή Ομοσπονδία Ελλάδος εκφράζει την απογοήτευση και αποδοκιμασία της σχετικά με την επίσκεψη του Τούρκου προέδρου Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν.
«Δυστυχώς για ακόμη μια φορά γινόμαστε μάρτυρες της εξαιρετικής ατολμίας από μέρους της Ελληνικής Δημοκρατίας να μιλήσει ξεκάθαρα για το ζήτημα της Γενοκτονίας» αναφέρει χαρακτηριστικά η ΠΟΕ.
Στο δελτίο Τύπου, που συνυπογράφεται από τον πρόεδρο της ΠΟΕ Χρήστο-Δημήτριο Τοπαλίδη και τον γενικό γραμματέα Παύλο Γαλεγαλίδη, αναφέρεται μεταξύ άλλων πως η απαίτηση όλων των ποντιακής καταγωγής Ελλήνων, που υπαγορεύεται από την προσήλωση στο Διεθνές Δίκαιο και τις αξίες του ανθρωπισμού, είναι η Ελληνική Δημοκρατία να αρθεί στο ύψος των περιστάσεων, της ιστορίας και της θυσίας των γενοκτονημένων και να θέσει το ζήτημα της αναγνώρισης της Γενοκτονίας στον Τούρκο πρόεδρο.
- Αναλυτικά το δελτίο Τύπου της ΠΟΕ εδώ.