Συντετριμμένοι είναι το ΔΣ αλλά και τα μέλη της Ποντιακής Ένωσης Στουτγάρδης «Η Ρωμανία» μετά τον αιφνίδιο θάνατο ενός ανθρώπου που αγωνίστηκε όσο κανένας άλλος για τη διεθνή αναγνώριση της Γενοκτονίας των Ποντίων. Ο λόγος για τον Κώστα Σιδηρόπουλο, που η Ποντιακή Ένωση Στουτγάρδης ήταν το δεύτερο σπίτι του.
«Το ΔΣ του Συλλόγου και όλη η οικογένεια της Ποντιακής Ένωσης Στουτγάρδης και περιχώρων “Η Ρωμανία” εκφράζει τη λύπη του για τον αιφνίδιο θάνατο του Κώστα Σιδηρόπουλου και τα θερμά του συλλυπητήρια στους οικείους του» αναφέρεται.
«Ο Κ. Σιδηρόπουλος υπήρξε ένας αγωνιστής για το ποντιακό ιδεώδες κι ένας ταγμένος στρατιώτης στον αγώνα για τη διεθνή αναγνώριση της Γενοκτονίας των Ποντίων. Είναι βέβαιο ότι η ψυχή του ταξιδεύει τώρα στις αλησμόνητες παρτίδες, στον Πόντο, για τις οποίες μιλούσε τόσο συχνά» τονίζεται στην ανακοίνωση του συλλόγου.