Μουσική εκδήλωση αφιερωμένη στη Σμύρνη της Μικράς Ασίας πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου στο Ηράκλειο, από την Ιερά Αρχιεπισκοπή Κρήτης.
Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο μητροπολίτης Σμύρνης Βαρθολομαίος.
Στο πρώτο μέρος της εκδήλωσης, η χορωδία του Συλλόγου Αλατσατιανών Ν. Ηρακλείου παρουσίασε παραδοσιακά μικρασιατικά τραγούδια ενώ ανάλογο παραδοσιακό πρόγραμμα παρουσίασε στο δεύτερο μέρος η χορωδία του Πολιτιστικού Συλλόγου Ν. Αλικαρνασσού «Η Αρτεμισία».
Χαιρετισμό εκφώνησε ο μητροπολίτης Σμύρνης Βαρθολομαίος, ο οποίος αναφέρθηκε στο ένδοξο παρελθόν της Σμύρνης αλλά και στο σήμερα της ορθόδοξης κοινότητας της πόλης. Το παρών έδωσαν μικρασιατικά και προσφυγικά σωματεία, πολιτιστικοί σύλλογοι της περιοχής, ο μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου Ευγένιος, ο αντιδήμαρχος Ηρακλείου Πέτρος Ινιωτάκης καθώς και πλήθος κόσμου.
Στο πλαίσιο της επετειακής εκδήλωσης ο κόσμος είχε την ευκαιρία να περιηγηθεί στην έκθεση φωτογραφίας με τίτλο «Το πανόραμα της Σμύρνης», του αείμνηστου Κώστα Αρβανιτάκη.