Ο Σύλλογος Κωνσταντινουπολιτών, με αφορμή την συμπλήρωση 90 χρόνων λειτουργίας, προγραμματίζει για το 2018, σειρά εκδηλώσεων μεταξύ των οποίων και το πρόγραμμα «Ανοιχτές γιορτές».
Στόχος του προγράμματος «Ανοιχτές γιορτές» είναι η γνωριμία της νέας γενιάς αλλά και κάθε Έλληνα με τους πολύτιμους θησαυρούς πολιτισμού, γνώσεων, παραδόσεων και διαχρονικών αξιών που μετέφερε ο ελληνισμός της Κωνσταντινούπολης στη σύγχρονη Ελλάδα.
Η λειτουργία (στο νεοκλασικό μέγαρο του ιστορικού Συλλόγου Κωνσταντινουπολιτών) ορφανοτροφείου και ιατρείου πριν ακόμα ιδρυθεί το ΙΚΑ στην Ελλάδα, η περίθαλψη ασθενών κατά τη διάρκεια του Εμφυλίου (μόνο το 1946 τα ιατρεία του Συλλόγου επισκέφτηκαν 4.866 ασθενείς), η λειτουργία του Συλλόγου ως παραρτήματος του Πανεπιστημίου Αθηνών από το 1933 μέχρι τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, η παράδοση μαθημάτων όπως αγιογραφία, ζωγραφική, παραδοσιακό κέντημα, χειροτεχνία κ.ο.κ., τα οποία συνεχίζονται μέχρι σήμερα, αποτελούν μόνο ένα μικρό δείγμα της προσφοράς του, αλλά του πολιτισμού που μετέφερε ο πολίτικος ελληνισμός στη σύγχρονη Ελλάδα.
Ο Σύλλογος Κωνσταντινουπολιτών ιδρύει τον πρώτο βρεφονηπιακό σταθμό στην Ελλάδα και γι’ αυτή την κοινωνική δράση του βραβεύεται από την Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών
Το πρόγραμμα «Ανοιχτες Γιορτές» απευθύνεται σε άτομα και ομάδες όπως μαθητές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, φοιτητές (ΑΕΙ και ΤΕΙ) κ.ά. Περιλαμβάνει ξεναγήσεις περίπου 30 ατόμων, οι οποίες πραγματοποιούνται στην έδρα του Συλλόγου κάθε Παρασκευή με δύο πρωινές ξεναγήσεις (10:00 & 12:00) και μια απογευματινή (18:00). Οι ξεναγήσεις διαρκούν περίπου 75 λεπτά και είναι δωρεάν.
Το πρόγραμμα, που θα διεξαχθεί σε δύο περιόδους μέσα στο 2018 (Ιανουάριος – Μάρτιος και Σεπτέμβριος – Δεκέμβριος), περιλαμβάνει επίσης:
- Προβολή του ντοκιμαντέρ Σύλλογος Κωνσταντινουπολιτών – 90 χρόνια (αφήγηση: Γιάννης Φέρτης, Μάνια Ζούση· σενάριο: Λεωνίδας Κουμάκης· σκηνοθεσία, επιμέλεια: Γιώργος Κουρμούζας).
- Περιήγηση στην έκθεση φωτογραφίας με διάφορες θεματικές ενότητες όπως: ιστορία του Συλλόγου, παράθεση χαρακτηριστικών στιγμιότυπων-φωτογραφιών από προσωπικότητες που έχου επισκεφτεί το Σύλλογο, φωτογραφίες από βραβεύσεις προσωπικοτήτων, ειδικός χώρος προβολής του βραβείου Ακαδημίας Αθηνών, δημιουργίες εργαστηρίων από μέλη του Συλλόγου, αναπαράσταση του ορφανοτροφείου και πολλές άλλες.
• Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στο e-mail: [email protected], ή επικοινωνήσετε τηλεφωνικά απογευματινές ώρες με τη γραμματεία του Συλλόγου (Δευτέρα έως Παρασκευή 17:30-21:30, τηλ.: 210 9517072, 210 9560611), και πρωινές ώρες (10:00-12:00) με τα τηλ.: 6944 767 997 (Αντώνης Λαμπίδης) και 6944 240 030 (Λεωνίδας Κουμάκης).