Αν και χρησιμοποιεί «πι» προκειμένου να κινηθεί, ο 92χρονος πρώην καταδρομέας Ζήσιμος Μπράντης είναι ο γηραιότερος εθνοφύλακας στην Ελλάδα. Χθες βρέθηκε στην πρώτη γραμμή παρακολουθώντας μαζί με τον υπουργό Εθνικής Άμυνας ένα μέρος της διακλαδικής άσκησης «Παρμενίων 2017» που διεξήχθη στη Ρόδο. Μάλιστα, ο Πάνος Καμμένος τον βράβευσε για την προσφορά του, τονίζοντας ότι η ενεργοποίηση κρίσιμων ταγμάτων εθνοφυλακής σε όλη την Ελλάδα, αλλά και η ενεργοποίηση αριθμού επιστρατευμένων μονάδων, «συνιστούν ουσιαστική συμβολή στην ετοιμότητα του επιχειρησιακού μηχανισμού των Ενόπλων Δυνάμεων».
Ζήσιμος Μπράντης: Το 1974 ήμουν σε ένα πολυβολείο και περίμενα, αλλά δυστυχώς δεν πέρασε απέναντι κανένας Τούρκος. Όσο είμαι εγώ εδώ δεν πρόκειται να περάσει κανείς!
Κατά την τελική φάση της άσκησης στη Ρόδο, τουρκικά αεροσκάφη προσπάθησαν να κάνουν υπερπτήση, ωστόσο αναχαιτίστηκαν έγκαιρα από ελληνικά αεροσκάφη. «Οι Τούρκοι, δυστυχώς, δεν έχουν αντιληφθεί ότι θα πρέπει να σέβονται τους διεθνείς κανόνες, τις συμφωνίες, αλλά και τους κώδικες που εφαρμόζονται εδώ και χρόνια. Είδαμε ανήμερα το Πάσχα, ανήμερα της Παναγίας, σε ημέρες ασκήσεων, να παραβιάζουν ακόμα και τις άτυπες συμφωνίες που υπάρχουν. Όπως αντιμετωπίστηκαν κατά τη διάρκεια των εορτών αντιμετωπίστηκαν και σήμερα», σημείωσε ο Πάνος Καμμένος.
(Φωτ.: υπουργείο Εθνικής Άμυνας)
Ο υπουργός απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με τη συμμετοχή των εθνοφυλάκων στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου, διευκρίνισε ότι η απόφαση του υπουργείου Εσωτερικών δεν είναι καινούργια αλλά παλιά, και αφορά μόνο τις μαθητικές παρελάσεις. «Στις στρατιωτικές παρελάσεις, όπως ξέρετε, το γενικό πρόσταγμα της παρελάσεως το αναλαμβάνει αξιωματικός. Η εθνοφυλακή αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι των Ενόπλων Δυνάμεων και θα παρελάσουν εθνοφύλακες στις στρατιωτικές παρελάσεις σε όλη την Ελλάδα», συμπλήρωσε.
Η άσκηση «Παρμενίων 2017» ολοκληρώνεται σήμερα στο πεδίο βολής Ψηλός Στάλος στα Λάβαρα Έβρου, παρουσία του Πάνου Καμμένου και των αρχηγών ΓΕΕΘΑ και ΓΕΣ.