«Κι αν θέλετε να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ, δεν χρειάζονται άλλα λόγια. Χαζέψτε για κάμποση ώρα το άγαλμα της Νίκης της Σαμοθράκης. Ακούστε τους Χαιρετισμούς της Παναγίας. Ή δείτε τους Τραντέλλενες να χορεύουν τη σέρρα»… Πρόκειται για ένα πολύ μικρό αλλά ενδεικτικό απόσπασμα από το περιεχόμενο του νέου βιβλίου Σαν παλιόψαθα των εθνών, που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Ινφογνώμων.
Ο συγγραφέας δρ Θεόφιλος Πουταχίδης, γνωστός αρθρογράφος (από τον Δεκέμβριο του 2015) στη στήλη «Γνώμες» του pontos-news.gr, αποτύπωσε στο χαρτί σκέψεις, αναλύσεις και προβληματισμούς από «58 αντίδοτα δοκίμια».
Ο Θεόφιλος Πουταχίδης γεννήθηκε στη Φλώρινα. Είναι αναπληρωτής καθηγητής της Παθολογικής Ανατομικής των Ζώων στο τμήμα Κτηνιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ. Επίσης, είναι επιστημονικός συνεργάτης του Division of Comparative Medicine του Massachusetts Institute of Technology (MIT) και το ερευνητικό του ενδιαφέρον εστιάζεται κυρίως στη μελέτη της παθογένειας του καρκίνου. Είναι συγγραφέας πολλών πρωτότυπων επιστημονικών εργασιών που έχουν δημοσιευτεί σε έγκριτα διεθνή επιστημονικά περιοδικά.