Παιδικά παιχνίδια που χρονολογούνται στην Ελληνιστική Περίοδο ανακαλύφθηκαν μέσα σε τάφους που ανήκουν σε παιδιά, οι οποίοι βρέθηκαν στην αρχαία ελληνική πόλη Πάριον, στο Καμάρι Λαμψάκου (τουρκικά: Kemer) στη βορειοδυτική επαρχία των Δαρδανελίων (τουρκικά: Çanakkale).
Ο επικεφαλής αρχαιολόγος, καθηγητής Χασάν Κασάογλου δήλωσε στο Anadolu ότι τα παιχνίδια ήταν σαν ένα «δώρο προς τα νεκρά παιδιά».
Στους τάφους των κοριτσιών υπήρχαν θηλυκές φιγούρες, ενώ στους τάφους των αγοριών αρσενικές. «Πριν από 2.000 χρόνια τα κορίτσια έπαιζαν με κούκλες που θύμιζαν Μπάρμπι, όπως κάνουν και σήμερα», εξήγησε.
Εκτός από τα παιχνίδια, στους τάφους υπήρχαν και ανθρώπινες φιγούρες, φιγούρες ζώων και μυθολογικών πλασμάτων, που πιστεύεται ότι ήταν «συνοδοί» των παιδιών στο ταξίδι προς την άλλη ζωή. Στις αρχές Σεπτεμβρίου στην ίδια νεκρόπολη εντοπίστηκε και ένα μπιμπερό.
Οι ανασκαφές στο αρχαίο Πάριον ξεκίνησαν το 2005, και μέχρι στιγμής έχουν έρθει στο φως εντυπωσιακά ευρήματα.