Τις πληγές της μετράει η Σαμοθράκη μετά σφοδρή νεροποντή που έπληξε το νησί τη Δευτέρα. Μεγάλες είναι οι ζημιές σε υποδομές, ενώ περιουσίες παρασύρθηκαν από ορμητικούς χειμάρρους και χάθηκαν κάτω από το νερό. Αρκετές περιοχές συνεχίζουν να είναι χωρίς ρεύμα και νερό.
Δεν λειτουργούν δημόσια κτήρια όπως το δημαρχείο, και το Κέντρο Υγείας του νησιού. Επίσης, σύμφωνα με απόφαση του δημάρχου την Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου 2017 δεν θα λειτουργήσει το Δημοτικό σχολείο και το Νηπιαγωγείο του Λακκώματος καθώς επίσης και το Νηπιαγωγείο της Χώρας. Αντίθετα, θα γίνουν μαθήματα στο Γυμνάσιο-Λύκειο, στο Δημοτικό σχολείο Καμαριώτισσας, ενώ θα ανοίξουν κανονικά το Νηπιαγωγείο Καμαριώτισσας και ο Παιδικός Σταθμός.
Τόνοι λάσπης έχουν «καταπιεί» την πρωτεύουσα του νησιού, τη Χώρα, και το νησί που έχει κηρυχθεί από χθες σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, έχει ουσιαστικά κοπεί στα δύο. Και στη Θάσο σημειώθηκαν επίσης μεγάλες κατολισθήσεις στο οδικό δίκτυο από την κακοκαιρία όπου πλημμύρισαν και σπίτια σε κάποιες περιοχές. Συνεργεία και τεχνικά κλιμάκια προσπαθούν να αποκαταστήσουν τις ζημιές, ενώ όπως έγινε γνωστό ο υπουργός Εσωτερικών Πάνος Σκουρλέτης, μετά από αίτημα του Δήμου Σαμοθράκης, ενέκρινε έκτακτη οικονομική ενίσχυση ύψους 150.000 ευρώ.
Το evros24.gr κατέγραψε συνταρακτικές εικόνες στη Σαμοθράκη