Μετά από τρεις μέρες διακοπής της διαδικασίας, παρά τους κινδύνους περαιτέρω επιβάρυνσης του περιβάλλοντος με νέες διαρροές, ξεκίνησε επιτέλους το πρωί του Σαββάτου η απάντληση των πετρελαιοειδών από το βυθισμένο πλοίο «Αγία Ζώνη ΙΙ».
Την απάντληση κάνει το δεξαμενόπλοιο «Siros», της εταιρείας Σπανόπουλος αν και η άδεια αρχικά είχε δοθεί στο «Aegean Breeze I», διαφορετικών επιχειρηματικών συμφερόντων.
Με αρχικό του έγγραφο το Κεντρικό Λιμεναρχείο Πειραιά, είχε γνωστοποιήσει στον όμιλο «Σπανόπουλου» –που έχει οριστεί υπεύθυνη εταιρεία για τη διαχείριση του ναυαγίου– ότι το «Aegean Breeze I» θα πραγματοποιήσει τη φόρτωση των καυσίμων, όπως μετέδωσε το ΑΠΕ-ΜΠΕ.
Όλο αυτό το αλαλούμ ανέδειξε έναν σκληρό πόλεμο συμφερόντων για την εκμετάλλευση των πετρελαιοειδών που έχουν απομείνει στο «κουφάρι» του βυθισμένου πλοίου.
Σύμφωνα με πληροφορίες, η εταιρεία του «Aegean Breeze Ι» επιθυμούσε να πάρει το φορτίο ως πετρελαιοειδή κατάλοιπα, ενώ η εταιρεία του «Siros» ως κανονικό φορτίο που μπορεί να δοθεί στον ιδιοκτήτη του και μετά από επεξεργασία να πωληθεί. Και η πλοιοκτήτρια εταιρεία του «Αγία Ζώνη ΙΙ» επιθυμεί προφανώς το φορτίο του βυθισμένου πλοίου να μην πεταχτεί και να δοθεί προς διύλιση, καθώς είναι υποχρεωμένη, σε κάθε περίπτωση, να πληρώσει δασμούς για το φορτίο αυτό.
Στο μεταξύ, με προσωρινή εισαγγελική παραγγελία τα πετρελαιοειδή που είχαν φορτωθεί από το βυθισμένο «Αγία Ζώνη ΙΙ» στο δεξαμενόπλοιο «Lassea» χαρακτηρίστηκαν ως slops (πετρελαιοειδή κατάλοιπα). Ωστόσο έχουν ληφθεί δείγματα και αν αποδειχθεί ότι τα καύσιμα είναι καθαρά θα μεταφερθούν και αυτά για διύλιση. Σημειώνεται ότι ο ιδιοκτήτης του δεξαμενόπλοιου «Αγία Ζώνη ΙΙ», Θεόδωρος Κουντούρης προσήλθε την Παρασκευή στα δικαστήρια Πειραιά και σε δηλώσεις του στους δημοσιογράφους ανέφερε ότι κατέθεσε στοιχεία στην Εισαγγελία για ενέργειες που γίνονται εις βάρος της εταιρείας του.
Η εκδίκαση της υπόθεσης «Lassea»
Για τις 28 Σεπτεμβρίου αναβλήθηκε η εκδίκαση από το τριμελές πλημμελειοδικείο Πειραιά της υπόθεσης του δεξαμενόπλοιου «Lassea», που μέχρι πρότινος πραγματοποιούσε την απάντληση των καυσίμων από το βυθισμένο πλοίο «Αγία Ζώνη ΙΙ» στον Σαρωνικό και στις δεξαμενές του είχαν εντοπιστεί από το Λιμενικό Σώμα μίγματα πετρελαιοειδών χωρίς νόμιμα παραστατικά.
Το αίτημα της αναβολής στη δικαστική έδρα κατέθεσαν οι συνήγοροι υπεράσπισης του πλοιάρχου και του πρώτου μηχανικού του πλοίου με το αιτιολογικό ότι ακόμα δεν έχει προσδιορισθεί και ογκομετρηθεί από το γενικό χημείο του κράτους η σύσταση του φερόμενου ως παράνομου φορτίου, αλλά δεν υπάρχει και η απαιτούμενη έκθεση προσδιορισμού των διαφυγόντων δασμών.
Το αίτημα έγινε δεκτό, ενώ οι δύο ναυτικοί, στους οποίους έχει ήδη ασκηθεί δίωξη για παραβίαση τελωνειακού κώδικα για λαθρεμπορία καυσίμων σε βαθμό πλημμελήματος, αφέθηκαν ελεύθεροι. Στη σημερινή διαδικασία παραβρέθηκαν οι μάρτυρες κατηγορίας δύο πλωτάρχες λιμενικοί και ένας τελωνειακός.