Στην κυριολεξία αναβλύζει ιστορία από την καστροπολιτεία που είχε χτίσει ο Μιθριδάτης ΣΤ΄ ο Ευπάτωρ πριν από 2.300 χρόνια, σε ύψωμα στην ενδοχώρα των Κοτυώρων, εκεί που βρέθηκε να κάθεται στο θρόνο της η θεά Κυβέλη, σαν να μην πέρασε μια μέρα από τότε.
Τα ευρήματα των ανασκαφών, οι οποίες γίνονται με την υποστήριξη του μητροπολιτικού Δήμου, εκτίθενται στο μουσείο της πόλης, της Ορντού, που αποτελεί συνέχεια της αρχαιοελληνικής πόλης Κοτύωρα.