Συνολικά 29 άτομα από εννέα χώρες πήραν μέρος στην ανασκαφή του ασύλητου προ- και παλαιο-ανακτορικού μινωικού νεκροταφείου στον Πετρά της Σητείας, φέρνοντας το φως πολύτιμα ευρήματα. Φέτος είναι η δωδέκατη χρονιά που γίνεται ανασκαφή στο συγκεκριμένο σημείο – μέχρι τώρα έχουν μελετηθεί 17 μεγάλα ταφικά κτήρια (με εμβαδό έως 125 τ.μ.), μία ταφική βραχοσκεπή, τρεις λάκκοι, και δύο εκτεταμένοι χώροι τελετουργικών που φτιάχτηκαν από εξέχουσες οικογένειες του ανακτορικού οικισμού.
Στο μινωικό νεκροταφείο στον Πετρά οι ταφές είναι κυρίως δευτερογενείς αλλά υπάρχουν και επτά πρωτογενείς. Το σκελετικό υλικό διατηρείται σε εξαιρετική κατάσταση.
Εξίσου σημαντικά είναι και τα κτερίσματα που βρέθηκαν, πολλά από τα οποία είναι κατασκευασμένα από εισηγμένες στην Κρήτη πρώτες ύλες. Μεταξύ άλλων, οι αρχαιολόγοι έχουν στα χέρια τους χρυσά και ασημένια κοσμήματα, χάλκινα εργαλεία και αντικείμενα καλλωπισμού, πάνω από 200 λίθινα αγγεία, περισσότερες από 65 σφραγίδες από ελεφαντόδοντο και ημιπολύτιμους λίθους, και δύο σφραγιστικά δαχτυλίδια. Σημαντική είναι και η ποσότητα της κεραμικής που περιλαμβάνει πολύ μεγάλο αριθμό διακοσμημένων, ιδίως τελετουργικών, αγγείων.
(Φωτ.: ΥΠΠΟΑ)
Οι ανασκαφείς φέτος ανακάλυψαν νέες ελεφάντινες σφραγίδες, μοναδικά χρυσά κοσμήματα, χάντρες από χρυσό και ημιπολύτιμους λίθους, καθώς και λίθινα αγγεία και ειδώλια με πολύχρωμη καμαραϊκή διακόσμηση.