Όμορφες στιγμές με μεγάλες δόσεις ποντιακής παράδοσης χάρισε το 11ο Αντάμωμα Αργυρουπολιτών του Πόντου που πραγματοποιήθηκε από τις 13 έως τις 17 Σεπτεμβρίου στην πλατεία Πόντου της Αργυρούπολης Αττικής, από την Ένωση Ποντίων Αργυρούπολης.
Για πέντε μέρες οι χοροί από τον Πόντο και το άκουσμα της ποντιακής λύρας δεν σταμάτησαν. Το Αντάμωμα ολοκληρώθηκε αφήνοντας πίσω του απολαυστικά βίντεο. Ποντιακοί, και όχι μόνο, σύλλογοι πρόσφεραν μοναδικό θέαμα ελληνικής παράδοσης.
Ένας από τους συλλόγους που συμμετείχαν στις πολυήμερες εκδηλώσεις ήταν το χορευτικό τμήμα του Συλλόγου Ποντίων Φυλής «Η Τραπεζούντα».
Όπως ήταν αναμενόμενο στις χορευτικές παραστάσεις συμμετείχε και το χορευτικό συγκρότημα του διοργανωτή, συλλόγου αποσπώντας πολύ θετικές κριτικές.
- Βίντεο: Βασίλειος Λαϊνάς.