Στο φουαγέ του Συνεδριακού Κέντρου «Ι. Βελλίδης», στο πλαίσιο της 82ης ΔΕΘ, εγκαινιάστηκε το βράδυ της Τρίτης 12 Σεπτεμβρίου 2017, η έκθεση ζωγραφικής «Χαμένες πατρίδες του ελληνισμού». Με τη δύναμη των έργων τους, ζωγράφοι και γλύπτες του Τομέα Εικαστικών Παρεμβάσεων & Εφαρμογών (ΤΕΠΕ) του Γενικού Νοσοκομείου «Παπαγεωργίου» καταγράφουν το δράμα των ανθρώπων που εγκατέλειψαν τις ρίζες τους και έζησαν το μαρτυρικό ταξίδι της προσφυγιάς.
Η έκθεση ταξιδεύει τον επισκέπτη από τη Σμύρνη και την Ιωνία μέχρι την Κωνσταντινούπολη, τον Πόντο, την Κύπρο και την αρχαία Ελλάδα.
Την κορδέλα των εγκαινίων έκοψαν ο πρόεδρος της ΔΕΘ-Helexpo Τάσος Τζήκας, ο πρόεδρος του Γ.Ν. «Παπαγεωργίου» Βασίλης Παππάς, και ο πρόεδρος του ΤΕΠΕ Γ.Ν. «Παπαγεωργίου» Αντώνης Φιλιππόπουλος.
(Βίντεο: ERT3Social)
Η έκθεση, μέρος της Δ΄ Ομαδικής Έκθεσης «Χαμένες πατρίδες του ελληνισμού» που φιλοξενήθηκε από τις 22 Απριλίου έως τις 10 Μαΐου στο Γ.Ν. «Παπαγεωργίου» με μεγάλη επιτυχία, μεταφέρθηκε στο Συνεδριακό Κέντρο «Ιωάννης Βελλίδης», στο Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο της Θεσσαλονίκης, μετά από πρόσκληση της ΔΕΘ-Helexpo.
Μέχρι τις 17 Σεπτεμβρίου οι επισκέπτες της ΔΕΘ θα έχουν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στην έκθεση από εθελοντές του ΤΕΠΕ.
- Ωράριο λειτουργίας της έκθεση καθημερινά 16:00-22:00 και τα σαββατοκύριακα 10:00-22:00, με ελεύθερη είσοδο.