Το δικό τους μήνυμα στέλνουν οι δύο προσφυγικές ομάδες για τη σημερινή ημέρα Εθνικής Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων της Μικράς Ασίας.
Με μηνύματα στις επίσημες σελίδες τους στα social media, θυμίζοντας σε όλους τις καταβολές τους, οι ΠΑΕ της ΑΕΚ και του Πανιώνιου τιμούν την ιστορική ημέρα.
«Στη μνήμη των προγόνων και ιδρυτών μας! Δεν ξεχνάμε την προέλευση και την ιστορία μας!», γράφει η ΠΑΕ ΑΕΚ στο μήνυμά της.
«95 χρόνια από την αποφράδα μέρα κατά την οποία χιλιάδες άνθρωποι, ανάμεσά τους και η ομάδα μας, διώχθηκαν από τα χώματά τους. Σμύρνη 1890, Αθήνα 1922, Νέα Σμύρνη 1940. Βαριά κληρονομιά η δικιά σου ιστορία», αναφέρει στο μήνυμά της η ΠΑΕ Πανιώνιος.