Πικρό αντίο στο Ευρωμπάσκετ είπε η Εθνική Ανδρών. Αν και είχε τον έλεγχο του αγώνα με τους Ρώσους για τρεις περιόδους, στο τέλος βραχυκύκλωσε και μοιραία γνώρισε την ήττα (74-69), μένοντας έτσι εκτός ημιτελικών και εκτός διεκδίκησης ενός μεταλλίου. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα πάλεψαν και έκαναν σπουδαία εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξαν να μένουν από ενέργεια και δεν βρήκαν λύσεις επιθετικά.
Πάντως, ήταν μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ελλάδα, που προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο 15′ (35-22) και έδειχνε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Σημαντικό ρόλο επίσης έπαιξαν και οι ελεύθερες βολές. Η Ρωσία τελείωσε το παιχνίδι με 20/25 ενώ η Ελλάδα είχε 10/20.
Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν ο Καλάθης με 25 πόντους, ενώ από τους Ρώσους ξεχώρισε ο Σβεντ που πέτυχε 26 και έδωσε μεγάλη βοήθεια στην ομάδα του, ειδικά σε κρίσιμα σημεία του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ρωσία στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ιταλία-Σερβία.
Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74.