Σοκαριστική η εικόνα που αντίκρισαν οι κάτοικοι του χωριού Πολύανθος και οι διερχόμενοι οδηγοί στο επαρχιακό δίκτυο Κομοτηνής-Ξάνθης με την πεσμένη γέφυρα στον ποταμό Κομψάτο, του Δήμου Ιάσμου του νομού Ροδόπης.
Το ευτύχημα είναι πως την ώρα της πτώσης, που έγινε το πρωί της Κυριακής, δεν περνούσε κανένα αυτοκίνητο, λεωφορείο, ή άλλο όχημα κι έτσι δεν θρηνήσαμε θύματα.
Εδώ και αρκετές μέρες οι κάτοικοι της περιοχής είχαν αντιληφθεί ένα φούσκωμα στην γέφυρα και είχαν ανησυχήσει. Είχαν ενημερώσει μάλιστα και την ΕΡΤ Κομοτηνής, όπως αναφέρει στο ρεπορτάζ της η συντάκτρια του κρατικού δικτύου, Βασιλική Μαχαίρα. Το θέμα έφτασε στον δήμαρχο Ιάσμου, Καδή Ισμέτ, που κι αυτός είχε αντιληφθεί το φούσκωμα στη γέφυρα και θα ενημέρωνε αρμοδίως –όπως είπε– τους μηχανικούς της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης.
Η κυκλοφορία διεξάγεται από την παλιά τσιμεντένια γέφυρα γέφυρα που ενώνει τους οικισμούς με την έδρα του Δήμου Ιάσμου.