Νέο Διοικητικό Συμβούλιο στο Παγκόσμιο Συμβούλιο Ποντιακού Ελληνισμού προέκυψε μετά τις αρχαιρεσίες που έγιναν την Κυριακή 13 Αυγούστου 2017 στη Θεσσαλονίκη. Σε εφαρμογή της υπ’ αρ. 7433/6-6-2017 απόφασης του Μονομελούς Πρωτοδικείου Θεσσαλονίκης, οι εκλογές έγιναν με την παρουσία 56 συμπατριωτών, αλλά και τη διαδικτυακή συμμετοχή εκπροσώπων ποντιακών oμοσπονδιών και συλλόγων από την Ελλάδα και χώρες του εξωτερικού.
Το ΔΣ προέκυψε μετά την έκτακτη εκλογική και απολογιστική Γενική Συνέλευση του ΠΑΣΠΕ.
- Πρόεδρος: Χαράλαμπος Αποστολίδης.
- Αναπληρωτής πρόεδρος: Κώστας Τσιλφίδης.
- Αντιπρόεδρος: Γιάννης Μωυσιάδης.
- Γενικός γραμματέας: Στέφανος Κωνσταντινίδης.
- Ειδική γραμματέας: Παναγιώτα Ευθυβούλη.
- Ταμίας: Ελευθέριος Ζιγκιριάδης.
- Υπεύθυνος πολιτιστικών εκδηλώσεων: Χαράλαμπος Σαχπαζίδης.
- Υπεύθυνη ομάδων εργασίας: Θωμαΐς Κιζιρίδου.
- Υπεύθυνος νεολαίας: Ευάγγελος Σμιρλόγλου.
- Υπεύθυνη τεκμηρίων εθνικών θεμάτων: Αικατερίνη Γεωργιάδου.
- Υπεύθυνος Τύπου και δημοσίων σχέσεων: Στέφανος Τανιμανίδης.
Ως μέλη εξελέγησαν οι: Πολύκαρπος Αδαμίδης, Απόστολος Αλεξιάδης, Γιώργος Γιακουστίδης, Βασίλειος Κουρτίδης, Ντένιζ Λεονίδη, Δέσποινα Σαλτουρίδου, Δανάη Τσαπικίδου, Ευστάθιος Τσομίδης, Γιώργος Χαρμαπαντίδης, Αναστασία Ψωμιάδου.
Τα μέλη του ΔΣ, με ομόφωνη απόφασή τους, πρότειναν και εξέλεξαν ως αριστίνδην μέλη τον υποστράτηγο ε.α. Χαράλαμπο Τσιρκινίδη και τον επιχειρηματία και πρώην πρόεδρο της Παμποντιακής Ομοσπονδίας ΗΠΑ-Καναδά Νίκο Κοτσαμποϊκίδη.