Κορυφώνονται το βράδυ της Τρίτης οι καλλιτεχνικές εκδηλώσεις που διοργανώνει ο Ιερός Ναός της Παναγίας Σουμελά στις Αχαρνές για τον εορτασμό της Κοίμησης της Θεοτόκου, κατά το παλαιό ημερολόγιο, με ένα τρικούβερτο ποντιακό γλέντι που υπογράφει ο Δημήτρης Καρασαββίδης.
Το καθιερωμένο πανηγύρι ξεκίνησε στις 22 Αυγούστου.
Τη Δευτέρα εκατοντάδες πιστοί κατέκλυσαν από νωρίς το απόγευμα τον ιερό ναό και παρακολούθησαν τον Εσπερινό που τέλεσε ο μητροπολίτης Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως Αθηναγόρας, ενώ στη συνέχεια συμμετείχαν στη λιτάνευση της ιερής εικόνας της Παναγίας Σουμελά στους δρόμους των Αχαρνών. Στην πομπή προπορευόταν η Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Αχαρνών ενώ την εικόνα κρατούσαν Πόντιοι με την αντάρτικη παραδοσιακή φορεσιά.
Στη συνέχεια ακολούθησαν οι καλλιτεχνικές εκδηλώσεις με τη συμμετοχή της Ευξείνου Λέσχης Αχαρνών και Αττικής «Ο καπετάν Ευκλείδης», που παρουσίασε παραδοσιακούς ποντιακούς χορούς αποσπώντας το θερμό χειροκρότημα του κόσμου. Το χορευτικό συνόδευσαν ο Κώστας Κωστελίδης (λύρα) και ο Νίκος Σιδηρόπουλος (νταούλι).
Δεκάδες πυροτεχνήματα έκαναν τη νύχτα μέρα όταν ο «Ευκλείδης» χόρεψε τον πυρρίχιο χορό.
Ο παρουσιαστής της εκδήλωσης Λάζος Τερζάς απήγγειλε το «Πάρθεν», του Κωνσταντίνου Καβάφη, και ο Ηλίας Υφαντίδης το ερμήνευσε παίζοντας λύρα και τραγουδώντας· έτσι ξεκίνησε το ποντιακό παραδοσιακό γλέντι. Στο καλλιτεχνικό πρόγραμμα συμμετείχαν επίσης ο λυράρης Γιώργος Κουλαξουζίδης, στο νταούλι ο Παναγιώτης Κοπαλίδης και στα πλήκτρα ο Νίκος Τριανταφυλλίδης. Το γλέντι κράτησε μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.
Στις θρησκευτικές και καλλιτεχνικές εκδηλώσεις παρευρέθηκαν μεταξύ άλλων ο υπουργός Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων Χρήστος Σπίρτζης, ο δήμαρχος της πόλης Γιάννης Κασσαβός –οι οποίοι απηύθυναν σύντομο χαιρετισμό–, διπλωμάτες της Ρωσικής Ομοσπονδίας, εκπρόσωποι των τοπικών Αρχών και πλήθος κόσμου.
Κείμενο, φωτογραφίες, βίντεο: Βασίλης Καρυοφυλλίδης.