Το πεζογράφημα Ντεφόλ του λογοτέχνη Δημήτρη Καραγιάννη που περιγράφει τα γεγονότα των τελευταίων ημερών στη Σμύρνη, το 1922, ανεβαίνει στο θεατρικό σανίδι στην Κύπρο. Το έργο που αποτελεί και ένα αφιέρωμα σε όλους όσοι χάθηκαν, επέζησαν ή βίωσαν τον ξεριζωμό και την προσφυγιά, παρουσιάζεται από την 1η Σεπτεμβρίου στο Θέατρο Ένα.
Με το «Ντεφόλ», που είναι τουρκική λέξη και σημαίνει «χάσου από δω», ο Δημήτρης Καραγιάννης προσπαθεί να δώσει δείγματα της τραγωδίας του ελληνισμού στη Σμύρνη μέσα από μαρτυρίες ανθρώπων που επέζησαν από την καταστροφή του 1922.
Το λογοτεχνικό έργο παρουσιάζεται σε διασκευή και σκηνοθεσία του Αντρέα Χριστοδουλίδη. Τους ρόλους ερμηνεύουν οι Κωνσταντίνος Γαβριήλ, Τίνα Λεωνορά, Σωτήρης Μεστάνας και Έφη Χαραλάμπους. Η επίσημη πρεμιέρα θα γίνει στις 22 Σεπτεμβρίου και στη συνέχεια το έργο θα παρουσιάζεται κάθε Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή στις 20:30 στην Κύρια Σκηνή του Θεάτρου Ένα.
Ο σκηνοθέτης, εμπνευσμένος από όσα οι επιζήσαντες περιγράφουν στο βιβλίο, δημιούργησε μια εξαιρετική παραγωγή η οποία χαρακτηρίζεται από ευαισθησία προς την ιστορία, αναδεικνύει όμως ταυτόχρονα και τη βίαιη ωμότητα αλλά και την απόγνωση των ανθρώπων που έζησαν και ζουν τον ξεριζωμό και την προσφυγιά.
Μέσα από το έργο αναδεικνύονται επίσης πανανθρώπινες αξίες όπως, η ειρήνη, η αλληλεγγύη, η αγάπη, η συντροφικότητα και ο σεβασμός στην ανθρώπινη ζωή.
Μια νεαρή κοπέλα, η Ιφιγένεια ζει το δράμα του ξεριζωμού τις μαύρες μέρες της καταστροφής της Σμύρνης. Μαζί με τον Μενέλαο, ένα φοιτητή της Νομικής προσπαθούν να γλιτώσουν το θάνατο και να φύγουν από την φλεγόμενη πόλη. Στην προσπάθειά τους αυτή γίνονται μάρτυρες ενός από τα μεγαλύτερα εγκλήματα του 20ού αιώνα.