Παρουσία του Οικουμενικού Πατριάρχη Βαρθολομαίου και σε κλίμα κατάνυξης ξεκίνησαν σήμερα στη Ζάκυνθο οι εκδηλώσεις για τη συμπλήρωση 300 χρόνων από τη μετακομιδή του Ιερού Λειψάνου του Αγίου Διονυσίου από τα νησιά Στροφάδες. Τον Πατριάρχη υποδέχθηκαν ο υπουργός Δικαιοσύνης Σταύρος Κοντονής, ο υφυπουργός Εξωτερικών Γιάννης Αμανατίδης, οι μητροπολίτες Ζακύνθου Διονύσιος και Δωδώνης Χρυσόστομος, ο περιφερειάρχης Ιονίων Νήσων Θεόδωρος Γαλιατσάτος και ο δήμαρχος Παύλος Κολοκοτσάς.
Αρχικά μετέβη στην Ιερά Μονή Στροφάδων και Ζακύνθου και στη συνέχεια πήγε στον Ιερό Ναό του Αγίου Διονυσίου.
Ακολούθησαν η δοξολογία και η περιφορά, μέσα στο ναό, του Ιερού Σκηνώματος του Αγίου Διονυσίου και ο Μέγας Πατριαρχικός Εσπερινός, παρουσία πλήθους πιστών που είχαν κατακλύσει τον ναό και τον περίβολο του.
Μετά το πέρας του Εσπερινού ο μητροπολίτης Ζακύνθου Διονύσιος, απένειμε στον Οικουμενικό Πατριάρχη και στον Αρχιεπίσκοπο Κύπρου το ανώτατο παράσημο του Αγίου Διονυσίου.
Οι εορτασμοί κορυφώνονται την Πέμπτη, παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλου.
- Οι φωτογραφίες είναι από την ιστοσελίδα imerazante.gr.