Αποστολή: Βασίλης Καρυοφυλλίδης
Άλλοι βρίσκονται εδώ από τις αρχές του καλοκαιριού και άλλοι μόλις έχουν φτάσει στο χωριό Καστανιά της Ημαθίας στο Βέρμιο, στο ναό της Παναγίας Σουμελά, προκειμένου να προσκυνήσουν τη χάρη Της. Ο φακός του pontos-news.gr απαθανάτισε μοναδικές στιγμές δύο ημέρες πριν από τη μεγάλη γιορτή και σας μεταφέρει το κλίμα.
Δεκάδες μικρομάγαζα, μαγείρισσες που παρασκευάζουν παραδοσιακά εδέσματα και εκατοντάδες σκηνές κατά μήκος του δρόμου που οδηγεί στο ναό διαμορφώνουν το πολύχρωμο σκηνικό των τελευταίων ωρών.
Η αυξανόμενη κίνηση των οχημάτων δίνει τον τόνο και το σήμα ότι πλησιάζουμε στη μεγάλη γιορτή του Δεκαπενταύγουστου και του προσκυνήματος στην Παναγία των Ποντίων. Κάποιοι προσκυνητές μας μίλησαν γι’ αυτές τις μοναδικές στιγμές.
«Το έταξα πάντοτε να δουλεύω στο όνομά Της», αναφέρει συγκινημένος ο Τάσος Παναγιωτίδης από το Πετρωτό Θεσσαλονίκης, υπάλληλος εδώ και 11 χρόνια του Ιδρύματος «Παναγία Σουμελά». Τα προηγούμενα 19 χρόνια δούλευε ως εθελοντής στο Ίδρυμα. «Η Παναγία με βοήθησε να γίνω καλά και την υπηρετώ», υποστηρίζει αναθυμούμενος το σοβαρό τροχαίο ατύχημα που είχε. «Άσχετα αν είναι η Παναγία των Ποντίων, εδώ έρχονται όλες οι ράτσες και όλες οι φυλές των ανθρώπων και την προσκυνάνε», καταλήγει. Στην ίδια παρέα ο λυράρης Ανέστης Καραγκιοζίδης, ο οποίος εδώ και σαράντα χρόνια βρίσκεται αδιάλειπτα δίπλα στην Παναγία. Νωρίτερα είχε στήσει μουχαπέτ’ με την παρέα του.
Ο 88χρονος Κωνσταντίνος Τσολντίδης, από τον Εύοσμο της Θεσσαλονίκης, εξομολογείται ότι κάθε χρόνο εδώ και περίπου τριάντα χρόνια έρχεται στην Παναγία Σουμελά και κατασκηνώνει για τουλάχιστον ένα μήνα, «μέχρι να τελειώσει η Παναγία», όπως λέει χαρακτηριστικά.
Δίπλα του η Μαρία Πασχαλίδου, που επίσης κατασκηνώνει κάθε χρόνο στην Καστανιά, πρόθυμα μας ξεναγεί στη νέα «γειτονιά» τους και μας ανοίγει το «σπιτικό» της.
Και οι δύο ωστόσο παραδέχονται ότι «ο κόσμος δεν είναι όπως ήταν πρώτα». «Ούτε ο μισός κόσμος έρχεται πλέον. Κάθε χρόνο και λιγοστεύουν. Αλλιώς γινόταν το πανηγύρι εδώ. Είχε κόσμο, είχε γλέντια σε κάθε παρέα και αντίσκηνο. Τώρα ούτε μουσική ούτε τίποτα», λέει Κωνσταντίνος Τσολντίδης, αποδίδοντας την εξέλιξη στην οικονομική κρίση.
Ο τετράχρονος Νίκος Λάζου, έρχεται κάθε χρόνο στην Παναγία Σουμελά με την οικογένειά του. Μας είπε ότι προσκύνησε την ιερή εικόνα και ότι περνάει ωραία. Οι γονείς του Βαλεντίνα και Αποστόλης έρχονται για πέμπτη χρονιά στην γιατί «είναι ωραία να μαζεύεται κόσμος, να θυμάται τα παλιά και να γιορτάζει την Παναγία, γιατί η Παναγία είναι όλου του κόσμου», όπως λέει ο Αποστόλης. Η γιαγιά Ελένη και ο παππούς Διονύσης έρχονται «πάνω από 25 χρόνια για το ιερό προσκύνημα».
Συναντούν συγγενείς και φίλους και έρχονται πάλι στις 28 Αυγούστου, στη γιορτή της Παναγίας με το Παλαιό Ημερολόγιο.
Έρχονται από το 2010 με σκοπό να παρέχουν εθελοντικά τις υπηρεσίες τους όπου χρειαστεί, τονίζει στο pontos-news.gr ο πρόεδρος της Επίλεκτης Ομάδας Ειδικών Αποστολών Ελλάδος Παύλου Μελά, Γιώργος Μιχαλιάς. «Πάρα πολλές φορές», αναφέρει, ότι χρειάστηκε να επέμβουν, καθώς λόγω της ζέστης και της πολυκοσμίας αρκετοί άνθρωποι, κυρίως ηλικιωμένοι, ένιωσαν ευάλωτοι. Το Κέντρο Αποκατάστασης «Ευεξία» στη Θεσσαλονίκη, έχει παραχωρήσει ασθενοφόρο για την εξυπηρέτησή τους.
Ανάμεσα στα περίπτερα διαφόρων φορέων που βρίσκονται στην Παναγία Σουμελά, ξεχώρισε αυτό της Λέσχης Εφέδρων Ενόπλων Δυνάμεων.
Η προσέλευσή του κόσμου αναμένεται να κορυφωθεί ανήμερα τον Δεκαπενταύγουστο, με χιλιάδες να κατακλύζουν τους γύρω δρόμους από διάφορα σημεία της Ελλάδας και τους εξωτερικού, για τον εορτασμό της Παναγίας των Ποντίων. Ήδη η Τροχαία έχει θέσει σε ισχύ έκτακτες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στην ευρύτερη περιοχή, προκειμένου οι προσκυνητές να μην αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα κατά την προσέλευσή τους.