Με τη συμμετοχή των χορευτικών συγκροτημάτων του Πολιτιστικού Συλλόγου Ακρολίμνης, του Εκπολιτιστικού-Μορφωτικού Συλλόγου Δαμασίου Τυρνάβου αλλά και του οικοδεσπότη Συλλόγου «Ποντιακά Νιάτα» Άνω Ζερβοχωρίου, έγιναν οι διήμερες πολιτιστικές εκδηλώσεις την Παρασκευή 7 και το Σάββατο 8 Ιουλίου στο Δημοτικό Σχολείο του Άνω Ζερβοχωρίου Ημαθίας.
Οι εκδηλώσεις στέφθηκαν με μεγάλη επιτυχία τόσο από πλευράς προσέλευσης κόσμου όσο και από πλευράς κεφιού. Στους συμμετέχοντες συλλόγους δόθηκαν αναμνηστικά δώρα.
Την Παρασκευή η Πέλα Νικολαΐδη στο τραγούδι και ο Αλέξης Σιδηρόπουλος στη λύρα διασκέδασαν τον κόσμο, ενώ το Σάββατο οι καλλιτέχνες Σάββας Γαϊτανίδης στο μπουζούκι, Πένυ Σταμπολίδου στο τραγούδι, Θάνος Διαμαντίδης στη λύρα, Αντώνης Μπράσας στο κλαρίνο και Γιάννης Συμεωνίδης στο νταούλι κορύφωσαν το παραδοσιακό γλέντι σε μια λαϊκή και ποντιακή βραδιά, ενώ δεν έλειψαν και σκοποί της Θεσσαλίας.
Στις εκδηλώσεις παρευρέθηκαν μεταξύ άλλων εκπρόσωποι της πολιτείας και της δημοτικής αρχής, εκπρόσωποι συλλόγων και πλήθος κόσμου.
- Φωτογραφίες: Δέσποινα Λαζαρίδου.