Ουδέν νεότερο έβγαλε η πρώτη επίσκεψη του Μάθιου Νίμιτς στα Σκόπια μετά την αλλαγή σκυτάλης στην ηγεσία της πΓΔΜ. Ο ειδικός απεσταλμένος του Γενικού Γραμματέα του ΟΗΕ συναντήθηκε με κυβερνητικούς αξιωματούχους και εκτίμησε ότι τους επόμενους μήνες δεν θα πρέπει να περιμένουμε «δραματικές κινήσεις ή αλλαγές» γύρω από το όνομα, ενώ τόνισε ότι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή να κάνει οριστικές και συγκεκριμένες προτάσεις.
Νίμιτς: Για να σημειωθεί ουσιαστική πρόοδος είναι πολύ σημαντικό κάθε πλευρά να σκεφτεί σοβαρά τις θέσεις της, αλλά και να ακούσει προσεκτικά τις θέσεις της άλλης πλευράς.
«Νομίζω ότι χρειαζόμαστε μια περίοδο που οι δύο πλευρές θα μπορούν να μιλήσουν μεταξύ τους», τόνισε μετά τις διαδοχικές συναντήσεις με τον πρόεδρο, τον πρωθυπουργό και τον υπουργό Εξωτερικών της πΓΔΜ. Ακόμα, υπογράμμισε ότι είναι ενθαρρυντικό το γεγονός ότι η νέα κυβέρνηση έχει ψηλά στην ατζέντα της το ζήτημα της ονομασίας.
Απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφων σχετικά με το αν κατά τη διάρκεια των συναντήσεων στα Σκόπια άκουσε νέες ιδέες, ανέφερε: «Δεν ήρθα με νέα πρόταση και η κυβέρνηση δεν παρουσίασε μια ιδιαίτερα διαφορετική άποψη. Συζητήσαμε για τη διαδικασία, για την εντατικοποίηση των σχέσεων μεταξύ των δύο γειτονικών χωρών και για τη γενική θέση της εδώ κυβέρνησης να ανοιχτεί στους γείτονες και να λύσει τα προβλήματα στην περιοχή».
Αν και οι πληροφορίες των ΜΜΕ των Σκοπίων ανέφεραν ότι ο Μάθιου Νίμιτς θα συνέχιζε τον κύκλο επαφών του στην Αθήνα, εντούτοις οι ειδικός απεσταλμένος εξήγησε ότι η απουσία του Νίκου Κοτζιά στο Κραν Μοντανά ματαίωσε τα όποια σχέδια.