Ένα στρώμα καφέ και πορτοκαλί χρώματος έχει καλύψει μεγάλο μέρος της επιφάνειας του Θερμαϊκού, δημιουργώντας μια αποκρουστική εικόνα για τους πολίτες αλλά και τους χιλιάδες τουρίστες που κατακλύζουν αυτές τις μέρες τη Θεσσαλονίκη.
Πρόκειται για φυτοπλαγκτόν που, τα τελευταία χρόνια και αυτή την περίοδο, κυριαρχεί στην παραλία της Νύφης του Θερμαϊκού.
Μόνο που χρόνο με το χρόνο φαίνεται να παραμένει και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Μάλιστα, επιστήμονες του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης εκφράζουν την εκτίμηση ότι υπάρχει ενδεχόμενο οι Θεσσαλονικείς να πρέπει να μάθουν να ζουν με αυτήν την αποκρουστική εικόνα.
Το φυτοπλαγκτόν δεν εγκυμονεί κάποιο κίνδυνο για την υγεία των κατοίκων και δημιουργείται από χημικές ενώσεις που προκαλεί η ρύπανση των νερών του Θερμαϊκού, σε συνδυασμό με τις υψηλές θερμοκρασίες.
(Φωτ.: Ρωμανός Κοντογιαννίδης)