Ανάσα δροσιάς για τον πρώτο επίσημο καύσωνα του καλοκαιριού ήταν ο χώρος του άλσους Νέας Ζωής στο Περιστέρι, καθώς εκεί έγινε το περασμένο Σάββατο το 6ο πανηγύρι της Ένωσης Ποντίων Περιστερίου, «Τη Περιστερί το λάλεμαν». Μια βραδιά με πολλές ευχάριστες εκπλήξεις κι ένα ποντιακό γλέντι που κράτησε μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.
Διοικητικό Συμβούλιο και εθελοντές-μέλη της Ένωσης έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, προκειμένου το ποντιακό πανηγύρι να μείνει αξέχαστο στον κόσμο. Και φαίνεται ότι τα κατάφεραν!
Την εκδήλωση άνοιξε και παρουσίασε η Ζάνα Αθανασιάδου, η οποία αφού καλωσόρισε τον κόσμο και ευχαρίστησε τους χορηγούς –ανάμεσά τους και το pontos-news.gr, ως αποκλειστικό χορηγό επικοινωνίας– και όσους συνέδραμαν στην υλοποίηση του πανηγυριού, κάλεσε τον πρόεδρο της Ένωσης Ποντίων Περιστερίου Θανάση Αθανασιάδη για έναν σύντομο χαιρετισμό. Ο πρόεδρος ανέφερε μεταξύ άλλων ότι η νέα σεζόν του Συλλόγου θα τους βρει στα δικά τους γραφεία. Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και ο δήμαρχος της πόλης, Ανδρέας Παχατουρίδης: «Αυτό που είμαστε σε ευχάριστη θέση να πούμε ως διοίκηση του Δήμου, είναι ότι η πρωτοχρονιάτικη πίτα θα κοπεί στα δικά μας γραφεία». Στη συνέχεια, εκ μέρους του Συνδέσμου Ποντιακών Σωματείων Νοτίου Ελλάδος και Νήσων της Παμποντιακής Ομοσπονδίας Ελλάδος σύντομο χαιρετισμό απηύθυνε ο αντιπρόεδρος Φάνης Κοντοχρήστος.
Με ομάλ’ Κερασούντας, που χόρεψαν όλοι μαζί, καλωσόρισαν τον κόσμο οι χορευτές του Καλλιτεχνικού Οργανισμού Ποντίων Αθηνών, του Συλλόγου Ποντίων Νέας Φιλαδέλφειας «Δημήτριος Υψηλάντης» και της Ένωσης Ποντίων Περιστερίου.
Η Ένωση τίμησε τον αείμνηστο πρωτεργάτη και ιδρυτικό της μέλος, Λεωνίδα Παναγιωτίδη. Την πλακέτα παρέλαβε ο γιος του, Νίκος.
Το τμήμα εκμάθησης ποντιακής λύρας του Συλλόγου υπό το συντονισμό του δασκάλου και λυράρη Μίλτου Κυριλλίδη, παρουσίασε για πρώτη φορά επί σκηνής παραδοσιακά ποντιακά τραγούδια, αποσπώντας το θερμό χειροκρότημα του κόσμου, και ακολούθησαν τα πολυάριθμα τμήματα των συλλόγων, που παρουσίασαν ξεχωριστά ποντιακούς παραδοσιακούς χορούς. Έκλεψαν την παράσταση οι πυρριχιστές των σωματείων, που χόρεψαν όλοι μαζί σέρρα. Στους συμμετέχοντες συλλόγους απονεμήθηκαν αναμνηστικά δώρα. Λίγο αργότερα ο πρόεδρος του Συλλόγου κάλεσε επί σκηνής τα τρία νιόπαντρα ζευγάρια (παντρεύτηκαν μέσα σε διάστημα δέκα ημερών), και έδωσε στις κυρίες από ένα λουλούδι.
Ο πρόεδρος της Ένωσης Θανάσης Αθανασιάδης παραδίδει την πλακέτα στον Νίκο Παναγιωτίδη
Ακολούθησε ένα τρικούβερτο ποντιακό παραδοσιακό γλέντι. Οι Γιάννης Κουρτίδης και Μίλτος Κυριλλίδης στο τραγούδι, Πόλυς Εφραιμίδης στη λύρα και το τραγούδι, Σεραφείμ Μαρμαρίδης στη λύρα, το τραγούδι και το αγγείο, Κώστας Αθανασίου στο νταούλι και Γιώργος Κοσμίδης στα πλήκτρα, απογείωσαν το κέφι μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες.
Στο κοινό, όπου ήταν αρκετοί εκπρόσωποι από πολιτιστικά σωματεία και φορείς της περιοχής, βρισκόταν και ο Γιάννης Μυστακόπουλος, ένας χορευτής της Ένωσης Ποντίων Πειραιώς-Κερατσινίου-Δραπετσώνας που τα τελευταία χρόνια αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα υγείας. Η χαρά των φίλων του που τον αντίκρισαν στο πανηγύρι ήταν μεγάλη.
Κείμενο, φωτογραφίες, βίντεο: Βασίλης Καρυοφυλλίδης.