Πριν από λίγους μήνες η κυβέρνηση καλούσε τους πολίτες να συλλέγουν αποδείξεις από τις αγορές που κάνουν, επισημαίνοντας πως σύντομα θα αρχίσουν να «αμείβονται». Θεωρητικά αυτό το «σύντομα» πλησιάζει, καθώς αποτελεί μνημονιακή υποχρέωση της Ελλάδας.
Όμως σε καμία περίπτωση οι τυχερές αποδείξεις δεν θα αντιστοιχούν σε υπερπολυτελή αυτοκίνητα, πλήρως εξοπλισμένα διαμερίσματα όπως μας έλεγαν αλλά σε μετρητά ύψους 1.000 ευρώ κάθε μήνα.
Οι κληρώσεις θα γίνονται με βάση τις μηνιαίες συναλλαγές μέσω χρεωστικών ή πιστωτικών καρτών και την ευθύνη τους θα έχει τελικά η ΔΗΛΕΔ και όχι οι τράπεζες, όπως προβλεπόταν αρχικά. Το έπαθλο θα είναι 1.000 ευρώ για 1.000 τυχερούς το μήνα, έτσι ώστε να καλύπτεται το ετήσιο προβλεπόμενο κονδύλι των 12 εκατ. ευρώ. Τα κέρδη θα πιστώνονται στους λογαριασμούς των φορολογούμενων, όπως αυτοί έχουν δηλωθεί στο Taxis.
Μένει να γίνει σαφές εάν το ποσό των 1.000 ευρώ θα είναι ακατάσχετο ή εάν θα παρακρατείται στην περίπτωση που ο τυχερός έχει χρέη σε Δημόσιο και τράπεζες.