Υλικές ζημιές μόνο υπέστηκαν τα δύο σπίτια, στον οικισμό Αυλίζα στο Μενίδι, από τη φωτιά που ξέσπασε όταν άγνωστοι εκτόξευσαν βόμβες μολότοφ, κατά τη διάρκεια των επεισοδίων νωρίτερα, στο περιθώριο της πορεία κατοίκων της περιοχής, με αφορμή τον τραγικό θάνατο του 11χρονου μαθητή από αδέσποτη σφαίρα.
Στο πρώτο σπίτι κάηκε μία πέργκολα στην είσοδο, ενώ στο δεύτερο προκλήθηκαν υλικές ζημιές στο ισόγειο.
Οι φωτιές σβήστηκαν από την Πυροσβεστική, η οποία κατάφερε να φτάσει στις εστίες με τη συνδρομή των αστυνομικών δυνάμεων.
Νωρίτερα πραγματοποιήθηκε πορεία των κατοίκων που κατέληξε στο Σιδηροδρομικό Κέντρο Αχαρνών και για λίγη ώρα έγινε συμβολική κατάληψη στον προαστιακό σιδηρόδρομο, με αποτέλεσμα να διακοπεί προσωρινά η κίνηση των συρμών, αλλά αποκαταστάθηκε σύντομα. Η πορεία επέστρεψε και διαλύθηκε στην πλατεία Καράβου.
Σύμφωνα με την ΤΡΑΙΝΟΣΕ, άγνωστοι πέταξαν πέτρες στο τρένο που εκτελούσε το δρομολόγιο Αθήνα-Χαλκίδα, όταν αυτό περνούσε από το Μενίδι, λίγο πριν τις 21:00 το βράδυ, χωρίς ωστόσο να προκληθούν ζημιές.
Όπως έγινε γνωστό νέα συγκέντρωση των κατοίκων προγραμματίστηκε για αύριο στις 18:00, στην πλατεία Kαράβου.