Στις 21 Απριλίου 1977 κυκλοφορεί από τον Χαράλαμπο Ρομπόπουλο το πρώτο τεύχος της ελληνικής εφημερίδας της Κωνσταντινούπολης ΗΧΩ. Με την πάροδο του χρόνου το φύλλο από εβδομαδιαίο, κυκλοφόρησε τρεις φορές την εβδομάδα και στη συνέχεια έγινε ημερήσιο.
Στις μεγάλες επιτυχίες της εφημερίδας συγκαταλέγονται οι αποκαλύψεις για το κύκλωμα που έκλεβε και πωλούσε πολύτιμες εικόνες, αλλά και το φωτορεπορτάζ για τη συστηματική βεβήλωση των ορθόδοξων νεκροταφείων στην Κωνσταντινούπολη.
Παρά τη συρρίκνωση του ελληνισμού της Κωνσταντινούπολης, η ΗΧΩ μπήκε στη νέα εποχή και δημιούργησε ιστοσελίδα και διαδικτυακό ραδιόφωνο με δεκάδες χιλιάδες ακροατές σε όλο τον κόσμο, ενώ για πρώτη φορά στην ιστορία μια ομογενειακή εφημερίδα φτάνει στα χέρια των αναγνωστών στην Ελλάδα.
Γιορτάζοντας τα 40 χρόνια ζωής της η εφημερίδα διοργανώνει σήμερα το απόγευμα ημερίδα στη Γενική Γραμματεία Ενημέρωσης και Επικοινωνίας με θέμα «Ο ελληνισμός της Πόλης στον 21ο αιώνα». Η ημερίδα είναι δομημένη σε δύο ενότητες: η πρώτη αφορά το Πατριαρχείο και την κοινοτική δομή της ομογένειας και η δεύτερη την ελληνική παιδεία της Πόλης στον 21ο αιώνα.
Αντίστοιχη ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στην Κωνσταντινούπολη στις 5 Μαΐου. Ομιλητής θα είναι ο Οικουμενικός Πατριάρχης, ενώ Έλληνες και Τούρκοι δημοσιογράφοι θα αναφερθούν στο ρόλο του Τύπου στα ελληνοτουρκικά.